MURAT TAN

MURAT TAN

Aydın’ın en başarılı ilçe belediye başkanları (!) 

Aydın’ın en başarılı ilçe belediye başkanları (!) 

Aydın’ın en başarılı ilçe belediye başkanlarıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde ilimizde dünden bugüne belediyeciliği çok iyi analiz ettiğine inandığım hatta Dünya’daki belediyecilik örnekleriyle de karşılaştırma yapabilecek kadar donanıma sahip bir büyüğümüzle keyifli bir sohbet etme imkanımız oldu. 

Araya giren pandemiye rağmen yeni seçilen belediye başkanları arasında 3 ismi zikreden büyüğüm, önceki dönemlerden bu yana görevli belediye başkanları arasındaysa iki ismi zikretti hatta o iki isimden birinin mevcut tüm ilçe belediye başkanları da dahil olmak üzere en başarılı belediye başkanı olduğunu söyledi. 

Görüştüğüm kişinin esasında sol görüşe sahip biri olmasına rağmen objektif bir sağduyuyla Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol’u zikretmesinde en önemli kriter; İlçesine sıfırdan Organize Sanayi Bölgesi kazandırması. 

Buharkent’in nüfusuna orantılandığımızda OSB’nin ilçeye ilerleyen süreçte kazandıracağı toplam istihdam ve Aydın’ın ihracatına sağlayacağı katkı da hatrı sayılır ölçüde olacak. Bu bakımdan Erol’un sıfırdan OSB kurulmasına öncülük etmesi, görüştüğüm kişiye göre diğer tüm belediye başkanlarının önünde yer almasını sağlıyor.

Tabi bu başarıda hükümetin doğrudan payı ve desteği büyük. Bunu da hesaba katıp Erol’u bir kenara koyarsak diğer isimleri sayabilir misin dediğimde tereddütsüz şu dört ismi sıraladı; Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk ve Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş. 

Diğer belediye başkanlarımız alınmasınlar ancak görüştüğüm kişinin ortaya koyduğu veriler ve neden başarılı bulduğuna dair bazı analizleri de bana gayet makul ve elle tutulur noktada geldi. 

Bu isimlere eklenecek tek isminse Türkiye’de belediye öncülüğünde yüzde yüz kadın istihdamının sağlanacağı ‘Tarımsal Ürün Fabrikası’ açmaya hazırlanan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay olacağını söyledi. Ancak Atay’ın Efeler’in yıllardır kronikleşen bazı sorunlarına 3 yıllık sürede henüz bir çözüm bulamadığını ekleyip sosyal belediyeciliği özümseyen esaslı atılımlarıyla öne çıktığını belirtti.  

Sonuç olarak diğer başkanların kalan son 1.5 seneyi de çok iyi değerlendirip hazırladıkları projeleri varsa da bir an önce hayata geçirme konusunda elini çabuk tutması lazım. 

Son 6 aylık süreci seçim sathına girilen dönem olarak değerlendirirsek eski tabirle önümüzdeki Yerel Seçimler’e bir uzun dönem askerlik kadar süre kaldı. 

Umarım diğer ilçe belediye başkanlarımız kalan süreyi iyi değerlendirir ve objektif değerlendirmeler yaptığına inandığım büyüğümüzle tekrar görüştüğümüzde listeye dahil edilmiş olur. 

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR