MURAT TAN

MURAT TAN

AYDIN'IN İKİNCİ YÜZYILI (!)

AYDIN'IN İKİNCİ YÜZYILI (!)

Bundan tam 100. Yüzyıl önce düşman işgalinden kurtulan Aydın’ın, adeta Cumhuriyet döneminde küllerinden doğarak yeniden inşa süreciyle beraber sanayileşme hamlesinin de peyderpey kendini göstermeye başladığı yıllar ta 1970’li yılları buluyor.

***

Türkiye’nin Devlet desteği olmadan İlk özel Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kuruluş temellerinin atıldığı Aydın’da geldiğimiz noktada ilde son olarak kurulan jeotermal kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’nin ardından Maden İhtisas OSB çalışmalarıysa devam ediyor.

***

Ancak Çine’de kurulması gereken Maden İhtisas OSB yer sorununa takılırken, mermerciliğin yoğun olduğu Bozdoğan Örentaht’ta da Maden İhtisas OSB kurulabilmesi biraz daha kolay olacağa benziyor.

***

Aydın Sanayi Odası’nın bu yöndeki çalışmaları da devam ediyor ancak Gıda Serbest Bölgesi konusuyla ilgili olarak ne yazık ki halen bir gelişme söz konusu değil!

***

Umarız bu konuda da pandemi dönemindeki ataletten bir an önce sıyrılarak ilin erkleri yuvarlak masa etrafında toplanır ve düğmeye basmak için ortak bir güç birliği noktasında kenetlenir.

***

Tabi bunun yanında; Kurtuluşunun ikinci yüzyılına giren Aydın’ın üretim, istihdam ve ihracatla kalkınması noktasında iktidarın Aydın’ın öncelikli taleplerini göz ardı etmemesi de bu kapsamda büyük önem arzediyor.

***
Aydın’ın İzmir, Manisa ve Denizli arasına sıkışmış, ‘Aradaki İl’ olması realitesinin ötesine geçmesi ve kabuğunu kırması noktasında aslına bakarsanız esaslı bir silkinişe de ihtiyacı var!

***

Bu silkinişin sağlanması adına evvela il genelinde topyekün sağlanması gereken ‘Zihniyet Devrimi’nin işaret fişeğini ateşleyecek siyasi kadroların ilde iş başına gelmesi de bana sorarsınız üzerinde ciddi ciddi üzerinde durulması gereken en önemli hususlardandır.

***

Yoksa yerel yönetimlerde oligarşik bir tabakanın tahakkümüyle iş başına gelen, genel seçimlere dönük olarak bakıldığındaysa tamamen siyasi ikbal hesapları, ihale komisyonculuğu, iş takipçiliği, ‘Dokunulmazlık’ zırhı ve şan şöhret için ‘Milletvekili’ namzeti olanlarla bu ilin bir arpa boyu yol katedemeyeceği de ortadadır.

***

Umarız önümüzdeki Genel Seçimler’de seçmenin önüne konulan ‘Milletvekilliği Aday Listeleri’nde 'Bal Yapmaz Arılar' yerine bu memleket için derdi olan, hakikaten Aydın Sevdalısı isimleri görebiliriz.

***

Yoksa biz dönüp dolaşıp aynı teraneleri terennüm etmeye daha çok devam ederiz.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR