MURAT TAN

MURAT TAN

AYESOB SEÇİMLERİ

AYESOB SEÇİMLERİ

Aydın Esnaf Odaları Birliği’nin seçimlerine az bir süre kaldı. 

***

Seçim sathına girildiği süreçte açıkçası şunun altını çizmek isterim; 
Berberler Odası Başkanlığı’ndaki seçimleri kaybeden mevcut başkan Selahittin Çetindoğan’ın ‘yenik’ ya da ‘devrik’ başkan olarak nitelendirilmesine rağmen açıkçası yeniden AYESOB’e başkan adayı olmasına pek akıl sır erdirebilmiş değilim! 

***

Kendisinin başkanlık görevine seçildiği bunca zamana dönük olarak objektif ve yalın bir sağduyuyla baktığımızda ortaya konan bir vizyon, esnafa ya da bu kente dokunan esaslı projelere dönük herhangi bir hamle, bazı sorunların çözümüne dönük yerel yönetimlerle paydaş çalışmalar var mı diye baktığımızda, sahi ne görebiliyoruz? 

***

Ben açıkçası kendisinin yakınlarını işsiz diye başkanı olduğu gerek birlikte ve gerekse de seçimleri kaybettiği odada istihdam etmesinin dışında, büyük resme bakınca hakikaten AYESOB’un senelerdir yerinde saymasının daha çok eleştiri konusu olmasından yanayım! 

***

AYESOB için bana göre elzem olan, Aydın’ın sorunlarına esnaf adına kanalize olabilecek bir sağduyuya sahip kadrolar eliyle yönetilmesi ve üzerindeki ölü toprağını atmasıdır. 

***

Çetindoğan yeniden seçilir ya da seçilmez orası sandıkta belli olacak ancak rakibi Muhammet Künkçü de seçildiği takdirde en başında ele almaları gereken konu; AYESOB’a kurumsal bir kimlik kazandırarak esnaf ve halkla doğrudan bütüncül bir yaklaşımı tesis etmeleri ve esaslı hizmetlerin hayata geçmesine vesile olmalarıdır. 

***

AYESOB’un imkanları kısıtlı, belli projeler için bütçesi yok gibi klasik nutuklar artık bir kenara bırakılmalıdır. Zira hemen komşu ilimiz Muğla’da çok güzel bir örnek öylece duruyor. 

***

Nedir bu örnek derseniz; Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nın Ortaköy Mahallesi’nde hayata geçirdiği Yaşlı Bakımevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi derim.

***

2015 yılı Ağustos ayında temeli atılan, Muğla Birlik Başkanlığının kendi öz sermayesi ile yaptırdığı bu merkez, Aydın’daki Esnaf Odaları Birliği’nin vizyonsuzluğun ne boyutta olduğunu görmek isteyenlere de sanırım ışık tutacaktır!

***

Bazı ilçelerinin yaşlı yaşam kenti olarak bilindiği Aydın’da da neden böyle bir merkezin hayata geçirilemediği de bana göre aslında esaslı bir soru işaretidir ancak AYESOB’un sadece bu merkez özelinde değil öncü rol üstlenip hayata geçirebileceği onlarca proje daha olduğu ortada.

***

Denizli’de, İzmir’de ve Ege’deki bir çok ilde bulunan Esnaf Odaları Birliği’nin hayata geçirdiği, yerinde bazı belediyelerin bile başaramayacağı ölçekte güzel projeler, araştırıp yerinde gözlemlemek isteyenler için çok uzakta değil! 

***

Pandemide büyük zorluklar çeken, tarihte görülmedik şekilde kepenk kapatarak zarar üstüne zarar eden esnafa yönelik olarak kanundaki görevi açıkça oda üyelerinin çalışma konularına giren hususlarda haklarını korumak için resmî ve özel kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunmak olan AYESOB açıkçası ne yapmıştır? 

***
Burası en çok sorgulanan konuların başında geliyor! 

***

Geçtiğimiz yıl 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun değiştirilmesiyle ilgili yaptığı bir açıklamasında, 
“Yasaya baktığımızda hiçbir yetkimiz yok. Seçimle gelmişim ama, burada müdür gibi oturmuşum, gelen evrakları imzalamaktan başka bir işe yaramıyorum” diyen Çetindoğan’ın, yakınları için işe yaradığı gibi esnaf ya da Aydın ile ilgili de işe yarayabileceği konuların neler olabileceği de yasada açıkça yazıyor! 

***

Açıkçası bu kanun ya da mevcut yönetim değişir mi değişmez mi onu bilemem ancak evvela AYESOB’ta köklü bir zihniyet değişimi yaşanmasının şart olduğu aşikar!  

***

Bu vesileyle AYESOB seçimlerinin, Aydın’ımız ve esnaflarımız için hayırlara vesile olmasını diliyor, seçimi kazananın Aydın’daki gani gönüllü, ahilik kültürünü yaşatan, her sabah besmeleyle dükkanını açıp o gün zarar da etse Allah’a hamdü senayla kapatan, fedakar ve cefakar esnafımız olmasını içtenlikle temenni ediyorum. 

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR