TEVFİK FİKRET KOCA

TEVFİK FİKRET KOCA

BAKANLIK ÜRETİMİ DESTEKLEYECEK

BAKANLIK ÜRETİMİ DESTEKLEYECEK

Üreticilerden ve yatırımcılardan yoğun talep gören Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 31.10.2021  tarihinde başvuruları başlayan ve tamamlanma süreleri 28.01.2022  Tarihine kadar uzatılan Tarımsal Ekonomik Altyapı yatırımlarının ve 11.02.2022  tarihine kadar uzatılan Tarımsal ekonomik yatırımların 21 Ocak 2022 Tarihinde yayınlanan resmi gazete ve ardından Bakanlığın yayınlamış olduğu uygulama rehberi ile çeşitli düzenlemelere gidilmiştir.
Yeni Tesis Proje Başvurularının Üst Limitleri 5 Milyon Türk Lirası oldu.
Tarım ve Orman Bakanlığı %50 Hibeli Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkında yayınlanarak yürürlüğe giren son tebliğ ile Yeni Tesis Yatırımı Yapmak İsteyen yatırımcıların Başvuru Limitlerini 5 Milyon Türk Lirasına Çıkardı. Tamamlama Proje Başvurularını 3 Milyon 500 Bin Türk Lirasına, Kapasite Artırım Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon Başvurularını ise 3 Milyon Türk Lirasına çıkartmıştır.
“Yarısı Sizden Yarısı Bizden Tamamı Sizin” Sloganı il yola çıkan Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce hibe desteğinden faydalanmış yatırımcıların kapasite artırım/teknoloji yenileme veya modernizasyon konularında yapacak oldukları yatırımları için bekleme sürelerini 3 yıldan 1 yıla indirdi. Alınmış olan ve resmi gazetede yayınlanan bu karar ile üretim aşamalarında işletmelerin hibe desteklerinden faydalanmış olmaları ileriki süreçlerde de yatırım yapmalarını teşvik edecek olup, her geçen gün istihdamın da artmasına önemli derecede imkân sağlayacaktır. Yıllardır verilen bu desteklerle her yıl binlerce kişinin istihdam edildiği ve tonlarca ürünün ihracat edildiği düşünülecek olunursa kırsal kalınmanın desteklenmesi ve hibe projelerinin devamlılık göstermesi üreticiler açısından her geçen gün daha da önem taşımaktadır. 
Tarım Makinalarına Verilen Destek Büyük İlgi Gördü
Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları Kapsamında bu sene açılan ve oldukça rağbet gören tarım ve hayvancılık makinaları proje başvuru ile Tarım ve Orman Bakanlığı Tarladan Sofraya destek politikasını güçlendirerek birincil üreticiyi ve üretimi artırmak adına üreticilere ihtiyaç duydukları makine ve ekipmanları alabilmeleri için %50 hibe desteği vererek üreticinin yanında olduğunu destekler bir adım atmış oldu. Başvuru koşullarının ve evrak yükünün oldukça kolaylaştırıldığı tarım makine ekipman alımları desteklemeleri için başvuru evraklarını bir gün içerisinde kolaylıkla toparlayarak başvuru yapabilmek mümkün. 
Yatırımcıların bu desteklemelerden faydalanabilmeleri adına Başvuru yapmak isteyen yatırımcılar için bakanlığın yayınlamış olduğu son başvuru tarihi 28.01.2022 olup bu tarihini kaçırmamaları ve başvurularını son güne bırakmamaları önem taşımaktadır.
Bitkisel, tarımsal yada hayvansal ürünlerin üretildiği, işlendiği, depolandığı yada paketlendiği İşletme, Fabrika ve üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılar ise son başvuru tarihi olarak yayımlanan 11.02.2022 tarihini dikkatle ve titizlikle takip etmeleri gerekmektedir.

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TEVFİK FİKRET KOCA Arşivi
SON YAZILAR