Piyasanın canlanması ve ekonominin güçlenmesi adına art arda gelen destek paketleri, krediler ve teşviklerin hız kesmeden hayata geçirilmesi adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Nisan Ayında onaylanan Yatırım Teşvik Projelerinin listesini yayınladı.

***
Geçirdiğimiz bu zor günlerde devletimizin sanayicinin yanında olması ve bu tip teşviklerle yatırımcıları desteklemesi ülke ekonomisi adına büyük önem arz etmektedir. Yatırım Teşvik belgesi kapsamında yapılan yatırımlarla yatırımcılarımız neredeyse yatırım tutarının %40 ile %65’i oranında teşvikten faydalanmaktadırlar. Bu sayede yatırımların cazibesi artmakta ve yatırımların amortisman süreleri kısalmaktadır.

***

ENERJİ YATIRIMLARINA TAM DESTEK

Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yeni enerji yatırımları teşvik paketi kapsamında artan enerji fiyatlarının önüne geçebilmek ve yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması adına Enerji Yatırımları Bölgesel Teşvik kapsamında değerlendirilerek Yatırımcıların Kredi Faiz Desteği, KDV İstisnası, sigorta primi İşveren hissesi Desteği, vergi İndirimi gibi kalemlerden faydalanmasının önü açılmıştır. Bu sayede önceleri yalnızca KDV istisnası uygulanabilen Enerji yatırımları daha cazip kılınarak yatırımcıların bölgesel teşvik unsurlarından faydalanması ve yatırım tutarı üzerinden %40 ile %65’i oranında teşvikten faydalanması sağlanmıştır.

***
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Nisan ayında Türkiye genelinde 1150 yatırım başvurusunu onaylayarak Yatırım Teşvik belgesi düzenledi. Düzenlenen bu 1150 Belgenin toplam yatırım tutarı 32.552.089.076 TL olup Yatırımların gerçekleşmesi durumunda 31.176 yeni istihdam sağlanması planlanmaktadır.

***
Ülke genelinde onaylanan bu 1150 projenin 15 tanesi ise Aydın ilinde gerçekleşecek olup Aydın genelinde uygulanması planlanan toplam yatırım tutarı 1.031.802.874 TL olarak belirlenmiştir. Bu Kapsamda gerçekleşmesi planlanan 15 yatırım ile 430 kişinin de istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Ülke genelinde başvurulan yatırım sayısına nazaran yatırım tutarı oranına bakıldığında Aydın ili Ülke genelindeki toplam bütçenin %3,17’lik kısmını kapsamaktadır.

***
Aydın ilinde gerçekleşmesi planlanan 15 adet yatırımın niteliğine bakacak olursak;
13 tanesi Bölgesel yatırım, 2 tanesi ise Bölgesel Öncelikli yatırım niteliğinde olup; bu kapsamda Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kredi Faiz Desteği, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi gibi kalemlerden, yatırım yerinin karakteristik özelliklerine ve yatırım konularına göre farklı oranlarda yatırımcılarımız faydalanacaklardır.

***
Yatırımların uygulanacağı ilçelere bakılacak olursa, En fazla yatırım yapılacak ilçe 4 adet yatırım ile Germencik olup bu sayıyı 2 adet Nazilli, 2 adet Sultanhisar, 1 adet Koçarlı, 1 adet Söke, 1 adet Efeler, 1 adet Çine, 1 adet Buharkent, 1 adet Kuşadası ve 1 adet Didim olarak takip etmektedir.

***
Yatırım konuları incelendiğinde; En fazla yatırım yapılan konu 6 adet ile Meyve sebze işleme konusunda olup bunu 3 adet ile Enerji Yatırımları takip etmektedir. Diğer Yatırım konuları ise, Tekstil, Balıkçılık, Turizm, Madencilik ve Otomobil Yedek Parça imalatı’dır.

***
En yüksek yatırım tutarı ise 589.800.076 TL ile otomobil yedek parça imalatı sektörümde olup bunu 238.819.725 TL ile balıkçılık sektörü takip etmektedir.
Her ne koşulda ve şartta olursa olsun yatırım yapan katma değerli ürünler üreten ve ülkemize değer katan bu yatırımcılarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

***
Gerçekleşmesi planlanan tüm bu yatırımların ne kadar önemli ve ne kadar değerli olduğunu hatırlatır Ülkemize ve Aydın ilimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

***

DİĞER YAZILARI