Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgemiz Tarımdan Turizme Madencilikten Sanayiye birçok alanda ülkemizin ve dünyanın bilinen ve önde gelen yerleri arasında yer almaktadır.

Eşsiz doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve sahilleri ile Aydın dünya üzerinde eşi benzeri olmayan Turizm cennetlerinden biridir…

Her ne kadar Dünya’ya yeteri kadar tanıtamamış olsak da Dünyanın en büyük ve en iyi incir tedarikçisi ve en kaliteli zeytin ve kestane tedarikçileri arasında yer almaktadır….

Aydın ilinin tarımsal üretim kapasitesine bakacak olursak Türkiye’de üretilen incirin ortalama %60’ı kestanenin ise %40’ı Aydın ilinde üretilmektedir.

Nüfusunun %50’sinden fazlası geçimini tarımsal üretimden sağlayan ilimizin sanayisi de ağırlıklı olarak tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik olarak şekillenmiştir.

Aydın ilinin tarımdan sonra bilinen en önemli ikinci gelir kaynağı da Turizm olarak bilinmektedir. 150 km’lik sahil şeridine sahip olan İlimizde 9 müze ve 23 önemli ören yeri bulunmakta olup ilimizde yaklaşık 1.500 kültür varlığı tescillidir.

Yıllık ortalama 5-6 milyon turiste ev sahipliği yapan Aydın birçok tarihi, kültürel, turistik, doğal değerlere sahip ender şehirlerden biridir.

Peki, Aydın’a gelen turistler ve misafirler için Aydın’ın sembolü ürünlerin satıldığı ve tanıtımının yapıldığı bir yerin olmayışı hiç dikkatinizi çekti mi?

Otogar ve pazar yerleri dışında Aydın’a özgü ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı ve ilimizin tanıtıldığı ürünlerin yer aldığı satış merkezlerinin olması gerekmez mi?

Kültürümüze ve ürünlerimize sahip çıkarak Gerçekten Aydın’a özgü kültürel ve yerel değerlerimizi tanıtabiliyor muyuz?

İlimize bakıldığında şehrin doğal dokusunu ve mozaiğini gelen yerli ve yabancı turistlere aktarabilen yapılarımız mevcut mu?

En doğusundan en batısına ana arterlere baktığımızda Şehrimizin çehresi gerçekten turizme hitap ediyor mu?

Aydın’a gelen ya da Aydın üzerinden diğer tatil beldelerine geçiş yapan yerli ve yabancı turistlerin ve misafirlerin uğrak noktaları olacak yol üzerinde ziyaretlerde bulunabilecekleri ve ilgilerini çekebilecekleri yapıların bulunması ilimizin tanıtımı bakımından yeterince önem taşımaz mıydı?

DİĞER YAZILARI