MURAT TAN

MURAT TAN

BAYDAR, TEZCAN VE AYDIN'IN HAYALSİZ(!) MİLLETVEKİLLERİ

BAYDAR, TEZCAN VE AYDIN'IN HAYALSİZ(!) MİLLETVEKİLLERİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü Aydın Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyarete gelen CHP önceki dönem Milletvekili Metin Lütfi Baydar,2023 Genel Seçimleri’ne dönük olarak milletvekili adaylığına ilişkin ön seçim olması halinde yeniden aday olacağını açıkladı. 

***

Benim ön seçim olacak mı sorumuysa “CHP’de ön seçim olacak diye düşünüyoruz” şeklinde cevapladı. Ziyarette, CHP’nin iktidara yürüdüğünün altını çizerek partisinden milletvekili seçilecek olanların Aydın ile ilgili hayalleri olması gerektiğini de vurgulayan Baydar’ın bu tespiti bence çok yerinde!

***

Tabi kendisi bunları söylerken partisinin mevcut milletvekillerinin hayalleri nelerdir diye sorguladığımızdaysa kafamızda büyük bir boşluk da belirmiyor değil ama olsun; Belki de kamuoyuna açıklamayı bekledikleri büsbüyük hayalleri de vardır, kim bilir!
Ancak biz şu ana kadar mevcut 3 CHP’li milletvekilinden de Aydın ile ilgili elle tutulabilecek, olası CHP iktidarında Aydın’a neler kazandırabileceklerine ilişkin müspet bir hayal veya proje duymuş değiliz! Bizden söylemesi… 

***

Ha şunu da belirteyim; İktidar Partisi’nin milletvekillerine de baktığımızda esasında Aydın için esaslı hayaller kurup hayata geçirebilme noktasında bir sıkıntı olduğu ortada. Yoksa biz hala en azından ‘Çıldır Havalimanı’ diye yazıp durmazdık öyle değil mi!

***

Neyse şimdilik bu bahsi geçelim; Baydar netice itibariyle haklı olarak, en son 2015’te yapılan CHP’nin ön seçimlerinde ipi birinci sırada göğüslemesinin kıvancı içinde ve olası ön seçimde ezici üstünlüğünün farkında. Ayrıca delegelerin önüne sandık geldiğinde yeniden birinci çıkacağından emin! 

***

Fakat CHP’de ön seçim olur mu olmaz mı burası biraz karmaşık fakat baskın temenni bu yönde! Tabi unutmadan hatırlatalım; Baydar’ın ön seçimden birinci çıktığı 2015’te, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da töhmet altında bırakıldığı ve ‘1-6-9’ koduyla delegelerden desteklenmesi istenen adaylara yönelik “Anahtar Liste” iddiaları söz konusuydu. 

***

İddia edilen anahtar listedeki kodların açılımı da şöyleydi; 1. Sıra Merhum Tayfun Talipoğlu, 6. Sıra Ali Ulvi Akoğlu ve 9. Sıra Metin Lütfi Baydar.
Ancak seçim günü yaklaşık 30 bin delege iradesi sandığa yansıdığında bu iddialar sandıktan çıkan ilk üç isme (Metin Lütfi Baydar, Hüseyin Yıldız ve Mehmet Fatih Atay) bakıldığında boş çıkmıştı.  

***
  
Hatırlanacağı üzere Metin Lütfü Baydar, 2015’teki ön seçimlerde; Söke, Germencik, Yenipazar, Karpuzlu, Köşk, Germencik, ve Koçarlı’da en fazla oyu alan adaydı. 
Baydar, ayrıca 8 bin 70 oyla en yakın rakibi Hüseyin Yıldız’a da 130 oy fark atmıştı. 

***

Sonuç olarak sandık gelir de Bülent Tezcan yine 2015’te olduğu gibi kontenjandan aday gösterilmezse ön seçim sandığından çıkacağı şüpheli! Her ne kadar birilerine göre; Kuşadası ve Söke’den birinci çıkacağı iddia edilse de bu da düşük bir ihtimal. Kaldı ki daha önce kontenjan adayı gösterilmesinin de gerekçesi olarak ön seçimden çıkamama endişesi dillendirilmiyor muydu? 

***

Ben ‘Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu’ Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmesinden mütevellit kendisinin yeniden kontenjandan aday gösterileceği ve CHP’nin Baydar’ın da işaret ettiği gibi ön seçim yapacağını düşünüyorum. 

***

Kaldı ki geçtiğimiz günlerde yeniden Genel Başkan Yardımcısı olarak atandığını duyduğumda sosyal medya hesabımdan, ‘Yurtiçinde etkin varlık gösterememesinden mütevellit olsa gerek(!) siyasete atıldığı ildeki örgüt tabanında da önseçim yapılması halinde listenin sonunu boylayacağına kesin gözüyle bakılan Bülent Tezcan, daha önce ‘Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu’ olduğu Genel Başkan Yardımcılığı görevine, 4 yıl aradan sonra bu kez ‘Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu’ olarak geri getirildi’ ifadeleriyle paylaşım da yaptım.

***

Olası ön seçimde ilk üç sıraya Baydar ile birlikte kim girer diyecek olursanız, aday olması halinde her ne kadar örgüt içinde ve dışında etkili iletişim kurma konusunda sıkıntılı olsa da CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır da ipi göğüsleyen isimlerden olur! 

***

Üçüncü isim olarak, sürpriz bir kadın adayın (!) da listeden çıkabileceğini düşünsem de henüz kartlar tam olarak karılamadığından öngörüde bulunmak için erken.  

***

Bakalım en son 2018’deki Genel Seçimler’e dönük ön seçim yapmayan CHP’de bu kez ön seçim olacak mı? 
Olursa hangi adaylar ön plana çıkacak ve Aydın ile ilgili hangi hayallerini, projelerini kamuoyuyla paylaşacak? 

Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR