BİHTER BİLİR

BİHTER BİLİR

 BAYRAM

 BAYRAM

Milli bayramların kutlamalarını , evde karantina altında iken bittikten sonra, sırada ilk dini bayramımız var. Ramazan (şeker) Bayramı.
              23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkuyla kutlanmasının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramı da evlerde olmamıza karşın coşkuyla kutlandı. Yerel yönetimlerin verdiği destekle,saat 19.19 da yaşadığım sokakta herkes balkonlarda İstiklâl Marşımızı okudu. Belediye bandosu kentin değişik bölgelerinde konserler verdi.
              Kimi zaman evde kimi zaman sokakta derken biten ramazan ayından sonra yine tüm ülke karantinada bayramı  kutladık.
              Elimde olmadan geçmiş bayramları düşünüyorum. Bayram temizliği,bayram tatlısı,bayram yemeği,bayram şekeri derken bir hafta öncesinden yapılan alışverişler, yaşanan tatlı telaşlar. Ya şimdi? Hemen hemen hepimizde hayatı bir ertelemişlik var. Nasılsa evdeyiz. Diğer günlerden ne farkı var? Yan komşumuza bayramlaşmaya gidemiyeceksek,sevdiklerimizle kucaklaşmayacaksak....
              Ben yine bildiğini okuyanlardan olduğum için,temizliğimizi de yaptım,bayram alışverişimi de. Abartmadan. 
Olanın olmayana borcu var diyerek , paylaşımımı da yaparak.
             Yine bu bayram sabahı erken kalktım. İnsan geçmişiyle ilintili yaşıyor. Annem rahmetli de gördüğüm gibi yöreme ait yiyecekleri vardı soframda. Kahvaltıya sıcak börekler hazırdı. Şükrettim hazırlarken yalnız değiliz diye. Sevdiklerim yanımda. En azından sarılabiliyorum. 
            Her bayram olduğu gibi , belki de çocuklarımıza geçmiş bayramları aktarabilme dürtüsüyle eski bayramları aktarmaya başladık. Kimizi gülümsetti, kimisi hüzünlendirdi.  Ben şehirde doğdum büyüdüm, eşim köyde. İkimiz farklı kültürü harmanladık. Ortak nokta bayram,bayramlaşma,yapılan hazırlıklar. 
           Bayram sabahı kapımızın tıklatılmasıyla uyandım. Komşum elinde bir tabak tatlıyla karşım-daydı. Sarıldık,bayramlaştık. Mesafe mi? Valla es geçtik. Onlar da hep evde bizler de.
Ben hazırladığım böreklerden yaptığım paketlerle yine koydum torbaya salladım balkondan aşağı-ya,seslendim üst komşuma bir torba da o sallandırdı aşağıya onu da bayram sabahı gönüllendirdim. Madem bayram paylaşmak,madem evdeyiz ,çıkamıyoruz. Çareler üretiyoruz . Sokakta oynayan çocuklara aynı sistemle bayram şekerlerini de verdim. Gülüşleri yüreklerimize işlendi.
 Olanağı olan yakınlarımla teknolojinin nimetlerinden yararlanıp,görüntülü konuşutum doyasıya. 
    
Acısız,kayıpsız bir bayram olsun

Nice bayramlara sağlıkla...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
BİHTER BİLİR Arşivi
SON YAZILAR