Uzman Diyetisyen Ece Boztepe

Uzman Diyetisyen Ece Boztepe

Bebeğin İlk Aşısı ‘Anne Sütü’

Bebeğin İlk Aşısı ‘Anne Sütü’

Anne sütüyle beslenmenin yaygınlaşması ve emzirmenin bebek sağlığına olan katkısının daha iyi anlaşılabilmesi için, her yıl ekim ayının ilk haftası ‘’Emzirme Haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Emzirmek, bir bebeği beslemenin en sağlıklı ve en doğal yoludur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk 6 ay yalnızca anne sütünü önermektedir. DSÖ, bebeğin ek gıda döneminin başladığı 7. aydan itibaren, 2 yaşına kadar olan süreçte de emzirmenin devam etmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Yapılan çalışmalar, anne sütünün, çocukluk çağı enfeksiyonlarını ve obezite riskini azalttığı ve çocuğun zeka gelişimine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Emzirme, bebeğin sağlıklı olmasını garantilemese de, sağlıklı olma ihtimalini artırır. Emzirmeme de her zaman hastalıkla sonuçlanmaz, fakat hastalık riskini artırabileceği unutulmamalıdır. Anne açısından emzirmenin faydası ise, meme ve over kanser riskini azaltmakta, bir sonraki gebeliği ertelemektedir. Emziren annenin vücudu, 1 ml süt salınımı için 7 kalori harcamaktadır. Dolayısıyla bu süreçte kilo vermek daha kolaydır. Ancak ayda 2 kilodan fazla kilo kaybetmek süt verimini etkileyebilmektedir. Bebeğin sağlığı ve süt verimi için düşük kalorili diyetlerden uzak durulmalıdır.

Mucizevi bir besin olarak adlandırılan anne sütü, yeni doğan bir bebeğin 6 ay boyunca K ve D vitaminleri hariç tüm besinsel ihtiyaçlarını tek başına karşılamaktadır. Sindirimi kolay, biyolojik yararı oldukça fazladır.  Bebeğin ihtiyacına göre anne sütünün bileşimi de değişmektedir. Anneden ilk günlerde (ilk 5 gün) gelen süt, kolostrum (ağız sütü) olarak adlandırılır. Kolostrum, yağ yönünden fakir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, vitaminler, antikorlar bakımından zengindir ve bundan dolayı da bebeğe kesinlikle verilmelidir. Kolostrumdan sonra (5-15 gün) sütün yağ, laktoz ve total kalori miktarının arttığı geçici süt evresi vardır. 15. günden sonra da olgun süt salgılanmaya başlar. 

Emzirmenin desteklenmesi, her zaman için önemlidir. Özellikle anne ve babaya büyük sorumluluk düşmektedir. Bebek, doğmadan önce emzirmeye dair tüm detaylar öğrenilmeli, ihtiyaç duyuluyorsa sağlık kuruluşlarından mutlaka emzirme danışmanlığı alınmalıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Uzman Diyetisyen Ece Boztepe Arşivi
SON YAZILAR