MURAT TAN

MURAT TAN

CHP AYDIN (!)

CHP AYDIN (!)

Aydın’a bir dizi açılış ve program için gelecek olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Efeler, Kuşadası ve Didim’e ziyaret gerçekleştirecek. 

***

Üye katılım töreni kapsamında da partilileriyle buluşacak olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun esasen Aydın’a gerçekleştirdiği ziyaret, Genel Seçimler’e dönük olarak da ildeki ön seçim talepleriyle ilgili büyük önem arzediyor. 

***

Her ne kadar Millet İttifakı’nın diğer ortağı İYİ Parti’nin aksine CHP’deki genel kanı, ön seçim yapılmayacağı noktasında olsa da örgüt tabanının ön seçime dair ciddi bir beklenti içerisinde olduğunu söylemek gerekir diye düşünüyorum. 

***

Aydın ziyaretinde bu talebin doğrudan Kılıçdaroğlu’na da iletilebileceğini varsayarsak ön seçimle ilgili bir sürpriz bir açıklama yapması da olasılık dahilinde bulunuyor. 

***

Tabi bunun yanında eğer ön seçim yapılmayacaksa da bir önceki ‘Milletvekilliği Aday Listesi’nin aksine örgüt tabanının taleplerini karşılayacak, Aydın’ın dokusuna uygun, kadın adayın da ön planda olduğu bir liste beklentisi de söz konusu. Birileri bu konulara dönük de fırsatını bulursa durumu muhakkak iletecektir. 

***

Keza, “Kotalar bize dar, hedefimiz iktidar” diyen CHP Kadın Kolları’nın her ilde seçilebilir sırada kadın aday olması yönündeki tavrı ve talebi de ortada.
Bunun yanında Kılıçdaroğlu’nun Aydın’da yapacağı bazı açıklamalar geniş yankı uyandıracak mahiyetteki konular olacağa benziyor. 

***

Bu çerçevede Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelere yönelik siyasi operasyonlara ilişkin mesaj vermesi de bekleniyor. 

***

Hatırlanacağı üzere, İçişleri Bakanlığında ve MASAK'ta belediyelere yönelik siyasi operasyonlar için birimler kurulduğunu iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, gelecek süreçte bu operasyonların daha da artacağını, CHP'li siyasilere, belediye başkanlarına "güvenilmez" duygusu yaratılacağını ve algı operasyonlarının süreceğini ileri sürmüştü. 

***

Bu bakımdan Kılıçdaroğlu’nun Aydın’daki ziyaretlerinde bu konuların da üzerinde duracağı, bazı belediye başkanlarıyla da kurmaylarıyla birlikte yerinde gözlemler yaparak brifing alacağı da konuşuluyor. 

***

Tüm bunların yanı sıra Kılıçdaroğlu’nun Aydın Tekstil Park açılışında, Çerçioğlu’nu yeniden ‘Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’ olarak ilan etmesine dönük de bir beklenti söz konusu. 

***

Bakalım bu yönde bir açıklama söz konusu olacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

***

Ayrıca şu da var; Kılıçdaroğlu’nun Aydın’daki temaslarında vatandaşın ilgisi ve teveccühünün yanı sıra, üye katılım törenindeki atmosfer, seçmen eğiliminin ne yönde olduğuna dönük de ışık tutacaktır. 

***

Halihazırda ‘6’lı Masa’ adı altında yükselen muhalefet bloğunun CHP’ye ait olan ‘Geliyor Gelmekte Olan’ mottosuyla iktidara karşı ekonomik konular özelinde sürdürdüğü karşı propaganda şu da bir gerçek ki kısmi anlamda karşılık buluyor. 

***

Bu karşılığın oya dönüşmesi adına CHP’nin ‘Genel Başkan’ ve parti kurmaylarıyla Aydın’daki temaslarında doğrudan vatandaşla girecekleri diyalog ve samimi etkileşim de bu açıdan önemli. 

***

Bununla birlikte şunu da hatırlatmakta fayda var; CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır’a, Kılıçdaroğlu’nun ildeki programlarının krizsiz geçmesi adına büyük düşüyor. 

***

Bunun içinde Çankır’ın Kılıçdaroğlu’nun son zamanlardaki ziyaretlerinde olduğu gibi herhangi bir kriz yaşanmayan bir program yaşanması noktasında, birleştirici ve kucaklayıcı bir rol üstlenmesi şart. 

***

Umarız Kılıçdaroğlu’nun Aydın’daki ziyaret ve temasları, örgüt içindeki bazı tatsızlık ve krizlerle gölgede kalmaz ve gayet verimli geçer!..

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR