MURAT TAN

MURAT TAN

ÇİNE'DE 'MADEN İHTİSAS OSB' SAMİMİYETSİZLİĞİ!

ÇİNE'DE 'MADEN İHTİSAS OSB' SAMİMİYETSİZLİĞİ!

Geçtiğimiz Kasım ayında, AYTO YİK Üyesi ve EYSİM Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı İş İnsanı Muhammet Demir’in, Dünya’nın en iyi kuvars ve feldspatı madeninin yer aldığı Aydın’a bağlı Çine’de ‘Maden İhtisas OSB’ kurulması gerektiğiyle ilgili tespitini ve talebini;
‘Çine’ye Maden İhtisas OSB şart’ başlığıyla manşete taşıdık.

Aydın’da ilk kez bir iş insanının ‘İhtisas OSB’ kurulması noktasındaki talebini, esasında ben hangi açıdan bakarsak bakalım çok değerli ve anlamlı buluyorum. 

Kaldı ki mesleğe başladığım memleketim Çine ile ilgili senelerdir ilçenin giriş ve çıkışında kötü bir görüntüye neden olan maden firmalarının tozlarının her ne kadar titiz davransalar da (!) ister istemez ilçe merkezine bir şekilde çöreklendiğini de çok iyi bildiğim için aynı zamanda önemsiyorum da! 

Fakat sektör paydaşları, Aydın Sanayi Odası ve uygun hazine arazi bulunması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlar, ‘İhtisas OSB’ konusuyla ne kadar alakadar ve projeye karşı ne kadar sahiplenici durumdalar orası muamma! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hatırlarım da yıllar önce Başbakanken; “Dicle'nin kenarında ya da Çine Çayı'nın kenarında bir kuzuyu kurt kapsa hesabı bizden sorulur” demişti. 

Çine Çayı’nın kenarından boşaltılan zeytin karasuyu atıklarını geçtim, bizzat Çine’nin giriş ve çıkışında senelerdir pervasızca konuşlanan bu maden firmalarının hesabını kime soralım ey muktedirler! 

Ki bu firmalarla ilgili anket yapılsın, sandık konulsun; Göreceksiniz ki Çinelilerin yüzde 90’ı da maden fabrikalarının konumları itibariyle rahatsızlıklarını dile getirecek ve başka bir yere taşınmalarını isteyecektir!

Her neyse yıllarca maden mühendisi birisinin belediye başkanlığı yaptığı Çine’de, neden ‘İhtisas OSB’ kurulması ve bu maden firmalarının ilçe giriş ve çıkışından başka bir yere taşınması gündeme gelmemiş ya da tam gelmek üzereyken sümenaltı edilmiştir? Bu konuya da şimdilik girmeyelim!

Sorduğumuzda AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, ‘Maden İhtisas OSB’ kurulması projesini Aydın’da ilk olarak kendilerinin gündeme getirdiğini söylüyor fakat 4 yıllık süreçte gelinen nokta itibariyle bir arpa boyu yol halen katedilebilmiş değil!

Aynı zamanda ilçedeki maden firmalarından olan Kaltun Madencilik’in de CEO’su olan Başkan Şahin, konuyu firmanın yönetim kurulu başkanı Yüksel Tuncer’e defaatle söylediğini belirtiliyor. Kendisi Tuncer’in de konuya sıcak baktığını, uygun yer bulunur bulunmaz aşama aşama tesisin taşınması noktasında da firmasının üzerine düşeni yapacağını kaydediyor ancak Çine’de uygun hazine arazisinin de bir türlü bulunamadığını da ekliyor!

Keza ben konuyla ilgili olarak haber takibi açısından ilçede bulunan bir başka maden firmasının genel müdürü ile de görüştüm. O firmanın yetkilileri de uygun yer bulunması gerektiğini öne sürüyor. 
Konu anlayacağınız dönüp dolaşıp uygun hazine arazisi engeline takılıyor. Gelinen süreçte en son bulunduğu belirtilen 23 dönüm yerse hakikaten ‘İhtisas OSB’ kurulması için çok komik!

Tabi Muhammet Demir’in bu projeyi sıcak tutması şimdilik ilçede kimleri rahatsız ediyor sorusu bir kenarda dursun ama birileri ‘İhtisas OSB’ kurulması konusunda bana göre hiç ama hiç samimi değil! 

Hele Demir’in firmasına karşı geçtiğimiz süreçte HDP’nin bile TBMM’de soru önergesi verdiğini hesaba katarsak bana göre birilerince hakikaten ciddi ciddi çok yönlü bir karşı atağa geçildiği de ortada!

Hatta TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet Özdemir’in, HDP’nin önergeyle meclise taşıdığı konu üzerinden, ‘Maden İhtisas OSB’ fikrini sıcak tutmaya devam eden Demir’e ve firmasına karşı ‘Kuvayi Milliye’ci ve milliyetçi nutuklar atmasındaki çelişkiye de hiç girmiyorum! 

Belçikalılar’dan aldığı firmayı istihdam ve ihracatla Çine’de hatrı sayılır bir noktaya getiren Demir’e hele ki bu TEMA Temsilcisi’nin , ‘Yabancı Sermaye Karşıtlığı’ noktasındaki çıkışını da neresinden tutsak elimizde kalıyor. 

Sonuç olarak Demir’in, geçtiğimiz süreçte hedef tahtasına konulmaya çalışıldığı Topçam’daki konu, giriş, gelişme ve olay örgüsü açısından bakıldığından da firmaya karşı tamamen bir algı operasyonunu andırıyor.

Hele ki ‘Maden İhtisas OSB’ konusunu gündeme getirmesinin ardından firmasına ve şahsına karşı temcit pilavı gibi ısıtılıp duran bu konu üzerinden harekete geçilmesiyse akıllarda soru işaretleri doğurmuyor değil! 

Kaldı ki Demir’in, ilçedeki maden tesisleriyle ilgili bilgi kirliliğini, madenlerin çevreye varsa olumsuz etkisini önlemek için alınacak tedbirlere dönük olarak araştırma ve çalışmalar için Çine Belediye Meclisi’nde ‘Maden Komisyonu’ kurulmasını sağladığını hesaba katarsak; 

Çine’de madenlerden kaynaklı olası zararlar konusunda bazı samimiyetsizlerin kimler olabileceğiyle ilgili endişe duymamız gereken başlıca odakları saptamak da zor olmasa gerek!

Vesselam;

Hakikaten birileri yüksek bir hassasiyetle, Çine ile ilgili madenlerden kaynaklı olarak çevreci bir kaygı taşıyorsa ilk olarak yapılacak iş bellidir ve bunu bir talep olarak yüksek sesle ilk dile getiren İş İnsanı Muhammet Demir’e kulak verilip bir an önce ‘İhtisas OSB’ için harekete geçilmesi, Çine için çok ama çok önemli bir zaruriyettir!


DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR