MİNE EREN

MİNE EREN

Çözüm işbirliği

Çözüm işbirliği

Sokak hayvanı popülasyonundaki ciddi artış her gün her birimizin dikkatini çekiyor. Sokakta hayvanlar her zaman vardı ama hiçbir zaman bu kadar fazla olduklarını hatırlamıyorum. Hayvanların toplatılıp korkunç şartlarda hastalık içinde yaşamasına göz yumulmasını da çok daha felaket bir şekilde katledilmelerini de insanlık dışı buluyorum elbette.
Bu işin onların da bizim de faydamıza olacak insani bir şekilde neden çözülemediğini de algılayamıyorum. Hayvan sağlığı ve refahı, halk sağlığıyla doğrudan ilgili bir konu. Hem onların uygun koşullarda sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlayıp hem de halk sağlığını kontrol altında tutmak aslında bu kadar olay yapıldığı kadar büyük bir konu değil bence.
Karşılıklı iş birliği ve temelde hayvanların da can güvenliklerinin düşünülmesi sorunun çözülmesi için yeterli olacaktır. Ancak şu an Nazilli özelinde gözlemlediğim çözüm üretmesi gereken tarafların karşılıklı olarak sadece birbirlerini suçlayıp hiçbir çalışma yapmıyor olmaları.
Hayvanları koruma dernekleri yerel yönetimlere, yerel yönetimler derneklere suç buluyor. Geçtiğimiz günlerde Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada çözümün tek taraflı olamayacağını söylemişti ve işbirliği gerektiğini belirtmişti. Evet, kesinlikle iş birliği gerekiyor. Başkan bu konuda çok haklı, ancak işbirliği kurmak için ne tür adımlar atıyor bunları bilemiyoruz.
Aynı şekilde dernek başkanı da sürekli belediyeyi ve kendilerinin sorumluluk alması gerektiği yönünde açıklama yapanları eleştiriyor. Ama bir yandan sosyal medyada derneklerin sokaktaki hasta ve düşkün hayvanların bile sorumluluğunu almaktan kaçındığı yönündeki tepki paylaşımlarını da görüyoruz.
Niyetim kimseyi suçlamak değil. Aksine gerçekten hayvanların sokaktaki o aç, hasta, zayıf hallerini gördükçe içim parçalandığı için bu konuya değiniyorum. Belki bir şey değişir. Belki birileri işbirliği yapma niyetine girer diye.
Birbirlerini suçlamak yerine birlikte çalışmaya yeniden başlarsa bu iki kurum, eminim hayvan sayısı da sağlığı da çok kolay kontrol altına alınır. Aksi halde bu aç kalan canların, vatandaşın yetiştirdiği kuzularına zarar verişini daha sık göreceğiz. Köpek saldırısına uğrayan çocuklara daha çok üzüleceğiz. Sokaktaki köpekten korktuğu için kendi imkanlarıyla öldürmeye kalkan insanları duyacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR