Sefa Soysever

Sefa Soysever

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN ETKİLERİ

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN ETKİLERİ

Hayatımıza hızla giren ‘Uzaktan Eğitim’ ‘Online kurs’ ‘Online diploma’ gibi kavramlarla dolu bir yılı bitirmek üzereyiz. Teknoloji bağımlısı, elinden telefon ve tablet düşmüyor diye şikayet ettiğimiz öğrenciler bugün mecburen telefon, tablet ve bilgisayar başında günlerini geçiriyorlar.  Bu durum bilinçli uygulanan bir senaryonun parçası mı, mecburiyet mi. Bu soruların cevabını bulmaya çalışıyoruz.
İnsan, sosyal bir varlıktır. Yalnızlığın insan üzerinde negatif etkileri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. O nedenle dünya üzerindeki küresel güçlerin dijital dönüşüme ittiği insan ve toplumları yönlendirmek de çok zor olmayacaktır. Bu yönlendirmeler ile insanların beslenme, giyim gibi fiziki alışkanlıkları değişebildiği gibi, düşünce ve fikirleri de değişebilmektedir. Sosyal medyanın şu anda toplum üzerindeki belirleyici etkisi birkaç yıl öncesine göre kat be kat artmış durumdadır. Bu durum da art niyetli grup veya kuruluşların yanlış bilgi ve beyanları ile toplumu kirletmelerine yol açıyor.  
Twitter, facebook,intagram, youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinin ulaştığı takipçi sayıları şu soruyu da aklımıza getiriyor. Bunca kişinin bilgilerinin, paylaşımları ile gösterdikleri fikirsel ve ticari eğilimlerin paylaşılmadığı garantisi var mıdır? Dünyada savaşların şekli değişmiş durumda. Kültür emperyalizmi internet yoluyla hareket etmekte. Ayrıca siber suç kavramı ortaya çıktı. Buna karşılık Rusya ve Çin’in yaptığı gibi yerli internet arama motorumuz ve yerli sosyal medya kanallarının yayılmasını önemsemeli ve teşvik etmeliyiz.
Sonuç olarak dijital çağın gereklerini yerine getirirken, dijital çağın insan ve toplum üzerindeki olumsuz etkilerine karşı bir bilinç oluşturmalıyız. Devlet olarak da kontrol mekanizmalarını  sağlıklı çalıştırmalıyız. Aksi takdirde özünden koparılmış nesiller ve toplum ile karşı karşıya kalacağız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sefa Soysever Arşivi
SON YAZILAR