Eylülün ilk haftasında okullar açılacak. Kamuoyu günlerdir bunu tartışıyor. Okullar açılmalı ve eğitim aksamamalı görüşümü geçen haftaki yazımda paylaşmıştım. Şimdi bunla ilgili yapılması gerekenleri bu yazımda paylaşacağım.
Pandemi ile mücadele artık anlaşılmıştır ki tek başına sağlık bakanlığının yapabileceği bir mücadele değildir. Aşı ile başlayan süreçte vaka sayıları ciddi oranda düşmüştü. Ancak halen aşı yaptırmayan nüfusun sayı olarak fazla olması bu mücadeleyi zarara uğratmaktadır. O nedenle önce 15e düşen aşı yaşı için tüm öğrenciler aşılanmalıdır. Velilerden aşı durumu veya PCR testi düzenli olarak istenmelidir. Bu bile aşı olmayan veliler için zorlayıcı bir sebeptir. Okullar açıldığında veliler ile eğitimciler bir araya gelerek aşı olmanın pandemi ile mücadelede anlatılmalıdır. Devamında aşı olmayan velilerin çocuklarına ve diğer çocuklara zarar verdiğini güzel bir dille anlatmalıyız.
Özel okullar bu anlamda eğitime daha hazır görünüyor. Çünkü sınıf mevcutlarının azlığı ve fiziki şartların daha iyi olması pandemi dönemindeki eğitim için önemli bir avantaj. Devlet okullarında temizlik ile ilgili en önemli sıkıntı personel yetersizliğidir. Bu nedenle okullara İşkur aracılığıyla alınan personellerin artırılarak alınıp eylül ayı başında işe başlatılmalıdır. Tabii ki bu personellerin de aşılarını olmuş kişilerden olması son derece önemlidir.
Aşı olmamış öğretmenlerin ise özellikle kalabalık sınıfları olan şehir merkezlerinde çalışmasına izin vermemeliyiz. Tabii ki bütün bunlar için hukuki temeller oluşturulmalı. Gerekli yasal düzenlemeler veya yönetmelik değişiklikleri ivedilikle ele alınmalıdır.
Sonuç olarak pandemi ile mücadelede hem hukuki hem de bürokratik anlamda yapılması gerekenlerin hızla hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bütün bunları yaparak kesintisiz yüz yüze eğitim ve normal hayat düzenine geçebiliriz. Sağlıkla kalın.
NOT: 17 Ağustos Salı günü daha 29 yaşında iken yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata veda eden Biyoloji öğretmeni Nuray Bıyıklı beni ve eğitim camiasını derin bir hüzne boğmuştur. Yakınlarına sabır kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yat Nuray hocam