Sefa Soysever

Sefa Soysever

ESNAF ZORDA. VATANDAŞ DARDA 

ESNAF ZORDA. VATANDAŞ DARDA 

Geçtiğimiz hafta Ahilik haftası idi. Selçuklu ve Osmanlı’nın kuruluşu ve gelişmesinde önemli paya sahip olan ve bir esnaf teşkilatı olan AHİLİK ile ilgili törenler ve toplantılar yapıldı. Ancak; esnafın bugünkü durumuna bakarsak ciddi sıkıntılar görülmektedir. 
Zincir marketlerin hızla büyümesi, kırtasiyeden ayakkabıya kıyafetten beyaz eşyaya kadar her şeyi satmaları esnafın belini bükmektedir. Bunun yanında o kadar yakın mesafelerde açılıyorlar ki bu da ayrı bir sıkıntı oluşturmaktadır. Zincir marketlerdeki ürünlerin satış fiyatları denetlenmemektedir Örneğin tarladan 1.5 liraya alınan domates 5 ile 6 lira arasında satılıyor. Bu örneği bir çok kalemde arttırmak mümkün. Günde tonlarca sebze ve meyve satan bu marketlerin en uygun fiyatta olması gerekirken piyasayı olumsuz etkilemektedirler.  Bununla ilgili bir yasal düzenleme şart olmuştur. Yerel yönetimi oluşturan belediyeler de esnafına sahip çıkarak bu tür marketlerin açılmasını zorlaştırmalıdırlar. Vatandaş son bir yılda artan gıda fiyatlarının altında ezilmektedir. Ülkemizde yasalar ve yönetmelikler vardır. Ama bunu uygulamakla görevli hükümetlerin daha duyarlı olması da tartışılmaz bir gerçektir. 
Vatandaşına sahip çıkan onu yüksek karla satış yapan kartellere ezdirmeyen uygulamaları Cumhurbaşkanımızdan beklemekteyiz. Bir çoğu yabancı sermayeli bu kartellere giden paranın bir bölümü de yurt dışına gitmektedir. 
Son olarak dediğimiz gibi vatandaş zorda. Enflasyon yükü altında ezilmektedir. 
NOT : Ahilik haftası kutlamalarında benim de yöneticisi olduğum Sınav Kolejinde  Esnaf Güçbirliği Derneği güzel bir organizasyon gerçeklestirdi. Belediye Başkanı Kürşad Engin Özcan ve esnaf Odaları başkanlarının da katıldığı ve benim de Ahilik sunumu yaptığım organizasyonda yılların fotoğrafçısı Süleyman Sarı yılın Ahisi seçildi. Öncelikle Süleyman Sarıyı kutlar, Esnaf Güçbirliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral ve yönetimine teşekkür ederim. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sefa Soysever Arşivi
SON YAZILAR