MİNE EREN

MİNE EREN

Halka Arz kazanç kapısı mı?

Halka Arz kazanç kapısı mı?

Günümüzde tek gelir kaynağı geçinmek için ne yazık ki yeterli değil. Dolayısıyla her birey, alternatif kazanç yollarını kullanmaya yöneliyor. Bu durumda da borsaya yatırım yapmak en cazip yol olarak görünüyor. Son dönemde popülerliği büyük bir hızla artan halka arz, yatırımcıların gözdesi haline geldi.
Fakat bu konu hakkında pek fazla bir bilgi yok, sadece bir şirketin hissesini almak olduğu sanılıyor. Bilinçsiz yapılan yatırım, beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Son zamanlarda birçok kişi, “Halka arzdan günlük kazancım çıktı”, “Yemek param çıktı” gibi ifadeler kullanıyor ne yazık ki. Oysa, borsa bir oyun yeri değil, bir yatırım aracıdır. Kısa vadede zengin olmanın mümkün olduğu bir yer gibi algılanıyor. Böyle örnekler var gibi görünse de herkes için mümkün olmayacağı ortada. Dolayısıyla kolay yoldan zengin olma hayaliyle borsaya giren yatırımcılar, bir yerden sonra üzücü sonuçlarla karşılaşabilir.
Konuya ilişkin herhangi bir uzmanlığım olmasa da zaman içerisinde gözlemlediğim bilgilere göre borsada yatırım yapmak isteyenlere birkaç küçük öneride bulunabileceğimi düşünüyorum:
Bir şirketin hissesini almak o şirkete küçük ya da büyük fark etmeksizin ortak olmaktır. O yüzden ortağı olacağınız şirketin önemli bilgilerine bakarak o şirketler hakkında detaylı araştırma yaparak yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır. Uzmanların önerilerine ve bilgilendirmelerine kulak vermek gerekiyor. Kulaktan dolma bilgilerle, kendi çapındaki yatırımcıların tavsiyeleriyle bir şirkete yatırım yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Olabildiğince güçlü, sermayesi kuvvetli, geliri yüksek şirketlere yatırım yapılmalı. Halka arz olan şirketler için de bu kriterler geçerli olmalı. Ancak maalesef son dönemde popülerliği nedeniyle halka arz olan her şirket yeni bir rekor kırıyor. Kontrolsüz yatırım da tüm yatırımcılara zarar veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR