MURAT TAN

MURAT TAN

İÇİMDEN GELENLER!

İÇİMDEN GELENLER!

Aydın yöresine ait olduğu rivayet edilen eski bir türküde geçer; Bizim Aydın elleri / Yunan kesti yolları / Silah ettik yürüdük / Kazma, kürek, belleri…

***

Türkü hazinemiz aslında o kadar zengin ki zaman zaman arşiv derleme çalışmaları da olmuş ancak belli bir süredir üstüne tam olarak düşülerek ‘Aydın Türküleri’nin geniş ölçekte halkın kulağının pasını da silecek türlü etkinliklerle dinletilegeldiği geleneksel konser etkinlikleri tam olarak halka açık şekilde yapılamamıştır. 

***

Hatırladığım kadarıyla pandemiden önceki süreçte, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Halk Müziği Korosu, zaman zaman Aydın Türküleri’ni de kapsayan bazı konserler veriyordu ancak bu yıl ‘Düşman İşgali’nden Kurtuluşumuzun 100. Yılı’nda, Atatürk Kent Meydanı’nda daha geniş katılımlı ve Aydın’ın Kahramanlık Türküleri’ni kapsayan eşsiz bir konser icra edilmesi de bana kalırsa çok yerinde olur! 

***

Sadece bir konser değil elbette 100. Yıl kutlamalarına dönük olarak, Aydın Valiliği ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de paydaş bir duyarlılıkla icra edilmesini sağlayacağı farklı bir dizi etkinlik ya da çalışma muhakkak olacaktır diye de düşünüyorum. Benimkisi naçizane bir hatırlatmadan ibarettir. 

***

Türkü hazinemiz zengin demişken aslında en can alıcı türkümüz hangisidir derseniz; İçinde, “Mezarımı derin kazın dar olsun / Etrafında lâle sümbül bağ olsun / Ben ölürsem kardeşlerim sağ olsun” dizeleri geçen ve Sökeli Cafer Efe’ye ithaf edilen türküdür! 

***

Türküde, mezarının derin kazılması isteği dile getirilen Sökeli Cafer Efe’yi bilen bilir! 

***

Sağ olmasını dilediği kardeşleri olarak Aydınlıları işaret ettiği rivayet edilen bu kahramanımızın mezarının yerinin bile olmadığını da bilirseniz, aslında türküde geçen dizelere daha farklı bir anlam yükleyeceksinizdir diye düşünüyorum. 

***

3 Temmuz 1919’da Germencik’te Şehit edilen Sökeli Cafer Efe için yıllar önce ben de kısa bir şiir kaleme almıştım; 

***

"İşte Mustafa Kemal'iniz dedi yunan
Gururla bakıyordu Sökeli Cafer Efe  
Uzunca bir sırığın ucunda
Bir tepsiye koydular kesik ellerini
Al oyalı yar mendili sağ avucunda..."

***

Esasında Milli Mücadele’de canını ortaya koymuş tüm Şehitlerimizin ve kahramanlarımızın her birinin adlarının ay yıldızla harelenerek bu şehrin orta göbeğine nakşolması lazımdır. 

***

Ancak ve ancak özellikle mezar yeri bile olmayan Sökeli Cafer Efe içinse eğer uygun bulunursa derin bir ‘Sembolik Mezar’ kazılmalı ve bu ilin tüm erklerinin katılımıyla dualar eşliğinde Aziz Şehidimiz, rahmet, hürmet, minnet ve en derin tazimle anılmalıdır! 

***

Nasıl 15 Temmuz’daki hain kalkışmanın seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir’in Şehit düştüğü Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki yerdeki kutsal kanı, özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslenmişse Aydın’ın İşgalden Kurtuluşu’nun 100. Yılında mezar yeri bile olmayan Sökeli Cafer Efe için de uygun görülen noktada sembolik mezar yeri oluşturulmalıdır. 

***

DİĞER YAZILARI

icimden-gelenler-297984-72c8ce1b1cacfa30a5d3e38b90d26e2a.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR