MURAT TAN

MURAT TAN

İki vaat tek stad

İki vaat tek stad

Geçtiğimiz gün gazetemizi ziyaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, seçim döneminde Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı iken verdiği 20 bin kişilik stadyum sözünü yineledi. 

Gazetemizin Spor Muhabiri Türker Kocakahya da, Savaş’ın müjde dolu bu söylemlerinden yola çıkarak, ‘Aydın’a güzel bir stadyum yapacağız’ başlığıyla konuyu haberleştirdi. 

Savaş’ın gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette ben de oradaydım, bu stadyum konusu dillendirildiğinde aklıma direkt,  hamura, çamura, demire, mermere ve deriye hayat veren güzel ilçemiz Karacasu geldi. Karacasu ne alaka ki aklına geldi ki diyecek olanları sezer gibiyim… İzah edelim;

2 bin yıl önce 30 bin kişilik stadyuma sahip olan Karacasu'ya bağlı Geyre Mahallesi'nde bulunan Afrodisias Stadyumu, Dünya'da en korunaklı nadir antik stadyum olarak literatürlerde yer alıyor.  Aydın'da halen tam teşekküllü modernize edilmiş geniş kapasiteli bir stadyumun bulunmaması şöyle dursun; Karacasu Geyre’deki bu eşsiz ve güzide antik stadyumumuzu ele alalım bir…

Şimdi diyeceksiniz Karacasu’da Milattan sonra 1. Yüzyılda koşu, uzun atlama, disk, cirit atma, güreş gibi geleneksel Yunan spor yarışmaları için kullanılan bu antik stadyumun hatırlatılması ne alaka? 

O dönemde sporda futbol branşı yok. Olimpik sporlar revaçta.  262 metre uzunluk, 50 metre genişlik ve 30 bin izleyici alabilecek oturma sıralarına sahip bu stadyumun bulunduğu Aydın’da, 21. Yüzyılda ne yazık ki 30 bin izleyici kapasiteli bir stadyum yok. Aydın genelindeki stadyumların tümünü toplasanız üç aşağı beş yukarı 30 bini belki geçer, belki geçmez. Oysa 1 milyon 100 bin kişinin yaşadığı bir ilin merkezinde hakikaten ortalama 30 bin izleyici kapasiteli bir stadyum gerekmektedir. 

Elbette o dönemin göç ve ticaret yollarının kesişim noktasında bulunan Aydın’daki sosyal canlılığın yoğun olduğu şartlarla günümüz şartlarını bir tutmak doğru değil ancak Aydın’a çağın teknolojik şartları kullanılarak tasarlanmış, şehrin beklentilerine uygun bir stadyum acilen gerekmektedir. Bu noktada Savaş’ın yerel seçim döneminde, stadyum sözünü aldığı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bu ihtiyacın tekraren hatırlatılması anlamında ilin erklerine de görev düşmektedir. Yerel seçim döneminde verilen Bakan sözü havada kalmamalıdır. 

Yine hükümet eliyle yapılmasını beklediğimiz bu stadyum realitesine komşu ilimiz İzmir’in penceresinden baktığımızda şunu da hatırlamamız gerekiyor; İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Belediyesi’nin 85 bin nüfuslu ilçede 15 bin izleyici kapasiteli ortaklaşa yaptığı stadyum da güzel bir örnek teşkil ediyor. Aydın’ın merkez ilçesi olan yaklaşık 300 bin nüfuslu Efeler için 30 bin izleyici kapasiteli stadyum da hayli hayli yakışacaktır. 

Sonuç olarak merkezi hükümetin temsilcisi Savaş, güzel bir stadyum yapılacağından bahsederken, yerel seçim döneminde Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da yaklaşık 16-18 bin kapasiteli bir stadyum vaadinde bulunmuştu. Bakalım Aydın il merkezi olan Efeler’e hak ettiği stadyumu, önümüzdeki süreçte merkezi hükümet mi yoksa İzmir’de Tire örneğinde olduğu gibi büyükşehir ile ilçe belediyesi ortaklaşa mı yapacak?  Bunu hep birlikte göreceğiz ama Aydınlı sporseverlere sorulduğunda 30 bin değil 20 bin kişilik stadyuma bile razı oldukları bir gerçek. Yeter ki bir an önce ilk kazma vurulsun... 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR