Kara lastikler çağa ayak uydurdu!

Kara lastikler çağa ayak uydurdu!
 Muhabir
Kırsal kesimlerde kullanılan ve halk arasında ‘kara lastik’ olarak nitelendirilen ayakkabılar, şimdilerde farklı renk ve desenlerle pazarlarda satılıyor.

Aydın’ın Germencik ilçesinde kurulan pazarda pek çok ayakkabı ve terlik modeli tezgahlarda satışa sunuluyor. Halk arasında ‘kara lastik’ olarak adlandırılan ayakkabılar, farklı renk ve modeller ile tezgahlardaki yerini aldı.

koyluye-kara-lastik-sosyeteye-deniz-ayakkabisi-kara-lastikler-caga-ayak-uydurdu-int-gzt-469042-82c3454b33a2a958bd3864e2e467a1b5-001.jpeg

Pazarda ayakkabı satışı yapan Ferhat Doğrul, kara lastik ayakkabıların eskiden popüler olduğunu ve bu ayakkabılar ile top oynadıklarını belirtti. Diğer ayakkabılara göre sağlam olduğu için kırsal kesimdeki insanların tercih ettiğini ifade eden Doğrul, vatandaşların genelde tarlaya ve bahçeye giderken giydiklerini aktardı.

koyluye-kara-lastik-sosyeteye-deniz-ayakkabisi-kara-lastikler-caga-ayak-uydurdu-int-gzt-469042-85df4717c2b7f4b6a9406acb0556b0d8-001.jpeg

“ESKİNİN POPÜLER AYAKKABISI”

Kara lastiğin ataların ayakkabısı olduğunu dile getiren Doğrul, “Eskiden atalarımız genelde tarlada giyerdi. Eskiden ayakkabılarda bu kadar çeşit yoktu. Herkes kara lastik giyerdi. Biz de çocukluğumuzda giydik. Yeni neslin yüzde 90’ı kara lastiği bilmez. Bilen yüzde 10’luk kısmı da annesinden babasından gören köylü çocuğudur. Eskiden kara lastiği herkes giyemezdi. O zamanın popüleriydi. Biz çocukluğumuzda mesela top oynarken giyerdik. Tarlada giyerdik. Öbür ayakkabılar dayanmazdı. Bu dayanırdı. Şimdi sadece köylüler, eskiler giyiyor. Yeni neslin çoğu bilmez” dedi.

koyluye-kara-lastik-sosyeteye-deniz-ayakkabisi-kara-lastikler-caga-ayak-uydurdu-int-gzt-469042-e47bad2fd427e72da4b711071bc9d032-001.jpeg

“ÇAĞA AYAK UYDURDULAR”

Kara lastiklerin yeniden tasarlanarak deniz ayakkabısı adı altında satıldığını anlatan Ferhat Doğrul, “Eskiden düz renkleri vardı. Şimdi çiçekli, renkli desenleri çıktı. Onlar çağa ayak uydurdular. Bir ara deniz ayakkabısı sattılar. Biz hatta internette de gördük. Bayağı bir gülmüştük. Bizim kara lastiği deniz ayakkabısı diye sattılar. Biz pazarda 150 liraya satıyoruz. Sosyeteler deniz ayakkabısı adı altında bin liraya satın alıyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.