A. Şevval Ateş

A. Şevval Ateş

KARNELER ALINMIŞKEN

KARNELER ALINMIŞKEN

Cuma günü itibariyle öğrenciler 2022-2023 Eğitim Öğretim Sezonunda yarı yıl tatiline girdi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da tatil dönemi başladı. Özellikle dikkatimi çeken ise sosyal medyada paylaşılan karne ve takdir ya da teşekkür belgeleri oldu. Bir dönem boyunca yapılan çalışmanın, verilen emeğin karneye yansıması hatta belge ile ödüllendirilmesi öğrenci açısında bence güzel. Hepimiz hayatımızın bir döneminde bu yoldan geçtik.

Ancak benim dikkat çekmek istediğim konu karnelerde hep mi takdir ya da teşekkür belgesi var? Ya da her ders mi geçer not almış? Tabi ki hayır. Ancak notların tek başına bir başarı ölçüsü olmadığına inanıyorum.

Bir öğrencinin bir derste başarısız not alması onun o derse iyi hazırlanamadığını gösterebilir ancak gelecek hayatında kötü bir eğitim ya da iş hayatını olacağını göstermez.

Bizim dönemimizde de vardı muhtemelen hala da devam ediyordur. Bazı veliler karne notları üzerinden çocuklarına tepki gösterebiliyor. Ancak burada kötü nota değil de işin temeline inmek gerekiyor bence. Öğrenci istediği okulda eğitim alıyor mu? İstediği bölümü seçti mi? Hatta öğretmeniyle ya da arkadaşlarıyla iletişimi nasıl? Tüm bunlara bakmadan, odaklanmadan tek başına karneye bakıp da ona tepki göstermek ne kadar doğru?

Ben çocukların ilgi alanlarına, hayallerine, hatta yapabildiklerine göre yönlendirilmesi taraftarıyım. Bu nedenle evlatlarınıza yaklaşırken aldığı notla değil de yakalayabileceği başarılarla yaklaşın.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
A. Şevval Ateş Arşivi
SON YAZILAR