MİNE EREN

MİNE EREN

Kayıp bir yıl daha

Kayıp bir yıl daha

Yeni yılın ilk ayını ortalamak üzereyiz. Henüz yaşadığımız yılın en başındayız yani. Ama geride kalan 13 günde biz yine onlarca canımızı kaybettik. Geride bıraktığımız yılın sonunda arka arkaya aldığımız şehit haberleri karşısında içimiz henüz soğumadan 9 canımızın daha teröre kurban gittiğini öğrendik.
Hepimiz aynı acıyı paylaşıyoruz. Böyle günlerde hepimiz teröre aynı duygularla lanet ediyoruz. Biz, şehitlerimiz için birkaç gün yas tutup günün sonunda normal hayatımıza dönerken geride kalan Mehmetçik, aynı zorlu koşullarda, soğukta, sıcakta, sırtındaki ağırlıklarla, zorlu arazi koşullarında aynı mücadeleyi sürdürüyor. Haklarını ödeyemeyiz. Geride kalan aynı tip ailelerin acısını ise hiçbir şekilde dindiremeyiz.
Dileyelim ki, yılın geri kalanında daha fazla kayıp vermeyelim. Hiçbir askerimizin ayağına taş değmesin ve aldığımız son şehit haberi olsun.
Son günlerde aldığımız kayıp haberleri şehitlerimizle sınırlı değil elbette. Bu yıl da bize çok iyi gelmedi gibi görünüyor. Kadın cinayetleri sayısında yaşanan ciddi artışın önü alınamıyor. 2023 yılında 350 kadın öldürüldü. Bu yılın henüz ilk 10 gününde birden fazla kadın öldürüldü. Neredeyse her gün ülkenin farklı bir yerinden kadın cinayeti haberi duymaya başladık. Geçtiğimiz hafta içinde yaşadığımız şehirde bir kadın eski sevgilisi tarafından öldürüldü.
Bu ölümler bitmeyecek. Biz ne kadar bağırsak da ne şehit haberleri ne de kadın cinayetleri bitmeyecek. Her haberin ardından aldığımız son haber olsun demeye devam edeceğiz ama hiçbiri son olamayacak. Daha etkin ve daha kalıcı çözümler için gerekli adımlar atılmadığı sürece kayıplarımız artmaya devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR