Diyetisyen Buğra Öztürk

Diyetisyen Buğra Öztürk

Kilo Kaybedememe Nedeniniz Kan Değerleriniz Olabilir

Kilo Kaybedememe Nedeniniz Kan Değerleriniz Olabilir

Kilo kaybetme konusunda en yaygın düşünce kalori açığı yaratmak ve egzersiz yapmak olarak bilinmektedir. Bu düşünce temel olarak doğru olmakla birlikte kilo kaybetme dönemlerinde küçük ya da büyük pek çok faktör süreci olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor.
 Bu faktörler arasında kan değerlerinizin çok önemli bir rolü var. Vücut, işleyiş gereği çeşitli besinlere ihtiyaç duymaktadır. Bu besinlerin gerekenden az alınması, vücudun bu besinlere tolerasyon göstererek istenmeyen sonuçlar doğurması ya da besinleri işleyen/üreten mekanizmaların görevlerini yerine getirmemesi durumunda çeşitli eksiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu da kilo verme işleyişini sekteye uğratabilir. Bu değerlerden bir ya da birkaçı kan tahlilinizde normalden aralığın dışında ise kilo verememe sebebiniz bunlar olabilir:
-    Demir Eksikliği:    Halsizlik ve uyku kalitesinde azalmaya neden olarak metabolizmayı yavaşlatır, bağışıklığı düşürür.
-    B6 ve Folik Asit(B9): Eksiklikleri vücutta ödem tutarak kilo vermeyi zorlaştırır.
-    B12 Eksikliği: Metabolik süreçlerde önemli bir yeri vardır.
-    Tiroid Yetmezliği: Hormon değerleriniz normal aralıkta değilse metabolizmanız daha yavaş çalışıyor olabilir.
-    Böbreküstü Bezleri: Burada aksayan üretim metabolizma dengesini bozarak kilo vermeyi yavaşlatabilir.
-    Yüksek Şeker: Kandaki yüksek şeker zamanla dokularda harabiyet oluşturarak çalışmalarını engeller ve bu da metabolizma hızını olumsuz etkiler.
-    D Vitamini: Kemik sağlığı ve enerji dengesi için kritik bir vitamindir. Eksikliği kilo verme durumuna direkt olumsuz etki eder.
-    Magnezyum, Kalsiyum: Bazı minerallerin yağ yakım metabolizmasındaki kritik görevleri nedeniyle eksiklikleri mutlaka giderilmelidir.
Bunların dışında, sindirimin son bölümü olan bağırsağın sağlığı da kilo kontrolü konusunda oldukça söz sahibidir. Bağırsaktaki herhangi bir düzensizlik ya da flora dengesizliği kilo vermenizi fazlasıyla zor hale getirebilir. Doktor ya da diyetisyeninize danışarak ihtiyacınıza göre probiyotik takviyelerden yararlanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
Sonuç olarak bizler beslenme konusunda herhangi bir sürece başlamadan önce danışanlarımızdan mutlaka yakın zamanda yapılmış kapsamlı bir kan tahlili talep ediyoruz. Vücudu tam anlamıyla analiz etmeden kontrolsüzce başlanan diyetlerde kan değerlerinizdeki eksikliklerden dolayı yerinizde sayabilir ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka 6 ayda bir düzenli olarak kan tahlillerinizi yaptırmalı ve gerekli durumlarda sağlık profesyonellerinden mutlaka yardım almalısınız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyetisyen Buğra Öztürk Arşivi
SON YAZILAR