Merhabalar sevgili Hedef Gazetesi okuyucuları. Bugün ki yazımda sizlerden bir ricam olacak. Ege bölgesinde özellikle Aydın olmak üzere birçok yerde kavurucu sıcaklıklar etkili olmaya başladı. Genç bir insan bile 40 derecenin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından etkilenip rahatsızlanabiliyorken, çocuk ve yaşça büyük insanlarımız kat be kat etkilenebiliyor. Özellikle bu tür havalarda kronik rahatsızlığı olanların kesinlikle dışarı çıkmaması yönünde uyarılar geliyor.

İnsanlar kendilerini serin yerlere atarak bu tehlikelerden sıyrılabilirler ancak sokakta yaşayan canlılar bizlerle aynı şansa sahip olamayabiliyorlar. Bazen görüyorum duyarlı insanlar evlerinin, apartmanlarının kapı girişlerinin yanına mama ve su koyuyorlar. Bu hareket beni inanılmaz bir şekilde mutlu ediyor lakin bu her yerde aynı değil ne yazık ki.

Son günlerde özellikle hassas davranmalı ve evlerimizin, sokaklarımızın kenarına kimseye zarar vermeyecek şekilde gölge bir yer olursa daha makul olur, bir kap su bırakalım. Bir kap su deyip geçmeyin. Sokak hayvanları bir süre yemek yemese yaşayabilirler ama susuzluk çok farklı bir şey. Sokak canlılarının geneli bu kuş, köpek, kedi hatta karınca bile olabilir, suya ihtiyaç duyuyor ve onlar için hayati bir önem taşıyor. Dediğim gibi bu hafta hava sıcaklıklarında inanılmaz bir şekilde artış olacak. Bu yüzden lütfen sokakları susuz bırakmayalım. Çöp atmaya çıkarken elimizden bir şişe su eksik etmeyelim. Bu yaptığınız iyilikle kaç canlının susuzluğunu giderebileceğinizi bilemezsiniz.

Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek dileğiyle iyilik, güzellik ve sağlıkla kalın.