MİNE EREN

MİNE EREN

Kıymeti Bilinmeyen Meslek

Kıymeti Bilinmeyen Meslek

Doktorlara saldırının sonucunu akın akın yaşanan beyin göçüyle ödüyoruz. Ülkemizde imkanı olan ardına bakmadan yurt dışına gidiyor. Sağlığımızı koruyabilmek, kazanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz kişileri dövmekle övünebilenlerin olduğu bir ülkeye dönüştük. Doktorlar yetmedi sıra veteriner hekimlere geldi.

Ne yazık ki Türkiye’de kıymeti asla bilinmeyen bir meslek. Sağlık çalışanı olarak bile görülmeyen, hayat kurtarmasına rağmen görevin kutsallığına saygı duyulmayan bir durumla mücadele ediyorlar. Ki doktorlarla kıyaslandığında ağzı, dili olmayan, derdini anlatamayan canlıların sorununu bulup müdahale etmeye çalışıyorlar.

O canlar, ne yaşadığını biz insanlar gibi anlatamıyor. Hangi zulümlerle boğuştuklarını, ne türlü zarara uğradıklarını söyleyemiyor. Sadece gözlerine bakınca yardım istediklerini, canlarının acıdığını görebiliyor hekimler. Böylesine önemli bir işi yaparken halk sağlığını da ön plana koyarak hareket ediyorlar. Yine de kıymetleri bilinmiyor.

Her insanın hayvan besleyebilme özgürlüğünün olması da yanlış bence. Bu nedenle sokaktaki hayvanlar bu durumda. Bu nedenle hayvana şiddet hat safhada. Bakamayacak insan bile heves ettiği için alıp pişman oluyor, sonrasını da türlü kötülükler takip ediyor.

Ankara’da yaşanan olay da bence böyle bir durum. Hasta kedisinin sorumluluğunu kabul etmeyip ilgilenen veteriner hekimi suçlamak kendi vicdanını rahatlatma yöntemi. Bunun adı hayvanseverlik değil. Böyle bir hayvan sevgisi olamaz. Hayvanları gerçekten seven insanlar bu mesleğe saygı gösterir. Yapılan işin ne kadar önemli ve zor olduğunu anlayıp böyle bir tavırla yaklaşır. Ama ne yazık ki sadece bu olayda değil, genel olarak da hekimlere karşı ciddi bir ön yargı var.

Benim gözlemime göre, hayvanları sevmeyen, mesleğini sadece ticaret olarak gören hekimlerin ömürleri uzun olmuyor. Bu mesleği yapmak başka bir şeye benzemiyor.

Dolayısıyla bir hekimi kolayca suçlamadan önce hayvanınıza nasıl yaklaştığına, ilgi gösterirken samimi olup olmadığına dikkat edin. Doktor seçme hakkımız olduğu gibi veteriner hekim seçme hakkımız da var. Beğenmediyseniz başka hekime gidin. İşinde iyi olup olmadığı konusunda güveniniz yoksa başka bir kliniğe gidin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR