İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

KONUTTA DAR GELİRLİNİN GÖZDESİ TOKİ OLACAK

KONUTTA DAR GELİRLİNİN GÖZDESİ TOKİ OLACAK

Konuttaki son zamanlardaki değer artışları konutun barınma ihtiyacından çıkıp bir yatırım aracı haline gelmesine yol açtı. Döviz, altın, hisse senedi vb tüm yatırım araçlarındaki getiriyi geride bırakan konut fiyat artışları yatırımcıların son zamanlardaki gözdesi haline geldi.Yatırımcılar enflasyona karşı varlıklarını korumak için konutu güvenli liman olarak gördüler.

***

Anayasal bir hak olan barınma hakkı için Anayasada şöyle yazıyor, ‘Herkes temel insani gereksinimlerini karşılayabilecek, insan haysiyetine yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir.’  vatandaşlarına barınma olanağı sağlaması gereken devlettir ve devlet üstüne düşen bu görevi yapacaktır.

***

Son zamanlarda kamu bankalarında yapılan konut kredisi indirimleri dar gelirli aileleri konut sahibi yapmayı başaramadı, aksine konut fiyatlarını ve kira fiyatlarını daha da arttırdı kredi faiz oranları ne kadar düşük olursa olsun artık vatandaşların o taksitleri ödemeye gücü yetmiyor.Burada Devletin devreye girerek sosyal konut projeleriyle dar gelirlileri desteklemesi gerekiyor. Sadece konut kredi faiz oranlarını indirerek bu işin olmayacağı belli oldu.    

***

Cumhurbaşkanı’nın son kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz" diyerek konut almak isteyenlerde beklentiyi oldukça yükseltti. Projenin ayrıntıları eylül ayında açıklanacak. 81 ilde 150-200 bin konut hedeflendiği belirtiliyor ilk bakışta fazla gibi görünen bu rakam 81 ilin demografik yapısına göre dağıtıldığında konut fiyatlarını ve kiraları düşürecek kadar önemli bir arz yapacak gibi görünmüyor, bu rakamın daha da artırılıp arttırılmayacağı da Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak, ancak konut inşaat sektörüne bir canlılık getirecektir. 

***

Devlet vatandaşların konuta ulaşması için ara ara vatandaşın lehine olacak paketler açıklıyor ancak her pakette fiyatlar daha da artıyor, talebin artacağı düşüncesi ile fiyatların artırılması sonucu konutlar daha da ulaşılamaz fiyatlara geliyor. TOKİ önceden vatandaşların ilgisini fazla çekmiyordu ancak bundan sonra ucuz konuta ulaşmanın tek yolu TOKİ olacak gibi görünüyor.

***

Devlet burada sadece krediye ulaşmayı kolaylaştırmakla kalmamalı konut üretiminde de maliyetleri aşağıya çekecek hamleler yapmalı diye düşünüyorum, TOKİ Başkanının da yaptığı açıklamalar oldukça olumlu ‘Vatandaş konut almak için kendi ekonomisini bize uyduramayacağına göre vatandaşın alım gücüne göre konut fiyatlarını sübvanse etmek bizim görevimiz, maliyet fiyatlarının çok altında konut satacağız ’ açıklaması önemli bir açıklama ama bu ne kadar gerçekleşecek göreceğiz. 

***

Devlet bu sosyal konut projesi ile özel sektöre rakip olmaz, bende bir müteahhit olarak bu sosyal konut projesini destekliyorum, özel sektör ve TOKİ’nin hedef kitlesinin birbirinden ayrışacağını düşünüyorum.Çok değil 4-5 yıl önce Aydın’da  iki asgari ücretli çalışan olan bir aile özel sektör tarafından yapılan bir konuta ulaşabiliyordu ancak artık bu durum çok zor değil imkansız hale geldi, özel sektör maliyetlerinin altında konut satamacağına göre bu imkansızlığı çözecek kurum TOKİ olacaktır.

***

DİĞER YAZILARI 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK Arşivi
SON YAZILAR