Yeni evim kampanyasını etkileyecek önemli detay

Hazine ve Maliye Bakanı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının birlikte açıkladığı ‘Yeni Evim Kampanyası’ kapsamında Aydın, % 0,69 kredi faiz oranı ve 2 milyon Türk Lirasına kadar kredi imkanı olan 3. bölgeye girmektedir. 16 Ocak 2023 tarihinde başlayacağı ifade edilen kampanyanın gerek kredi oranı gerek vade uzunluğu gerekse ilk üç yıl devlet destekli taksit ödemeleriyle yıllardır artarak devam eden konut finansmanı sıkıntısını çözmeye yönelik önemli ve oldukça güzel bir kampanya olduğunu düşünüyorum.

Ancak kampanyanın önünü tıkayacak önemli bir detay sektörün bir çok paydaşı ve konut almak isteyen, kampanyanın açıklanmasından sonra heyecanlanan bir çok vatandaş tarafından henüz görülmedi. Bu detayın kullanımlar başladığında ortaya çıkacağını ve bu güzel kampanyayı tıkayacağını düşünüyorum. Bu önemli detayın ilgili bakanlıklar tarafından bir çözüme ulaştırılması gerekiyor. Kolay anlaşılması için bu konuyu bir örnekle anlatmak istiyorum.

Aydın’da yaşayan ve kampanya şartlarını sağlayan ailemiz bir konut beğendi ve bu konutu almaya karar verdi, konutun fiyatı 3 Milyon TL. 1 milyon TL’sini arabasını satarak yada başka birikimlerini kullanarak peşinat olarak vermeyi, kalanını da ‘Yeni Evim Kampanyası’ kapsamında bankadan 2 milyon TL kredi kullanarak ödemeyi planladı. İşte bu noktada müteahhitin vergisel sıkıntıları gündeme gelecek, çok yüksek vergi yükleri ortaya çıkacak ve müteahhit 2 milyon kredi kullandırılmasına imkan sağlayamayacak. Ailemiz de konutu alamayacak. Çünkü inşaat sektörü gerçek maliyetlerin kayıtlı maliyetlere aktarımı konusunda en fazla sıkıntı yaşayan sektör ve bu sıkıntı son yıllardaki yüksek kurlar ve fahiş maliyet fiyat artışları sebebiyle çok daha büyüdü.

Bence Bakanlık belirleyecek olduğu yeniden değerleme oranlarıyla devam eden inşaatların ve tamamlanmış stok konutların maliyetlerinin satışın yapılacağı yılın güncel maliyet değerlerine çıkarılmasını sağlayacak bir çalışma yapabilir yada kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatlardaki KDV indirimi ve tapu harcı istisnası gibi ‘Yeni Evim Kampanyası’ kapsamında yapılan satışlarda gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirimi ve tapu harcı istisnası getirebilir.

Alış tarihi üzerinden beş yıl geçmeyen ikinci el konut satışlarında alış tarihi ile satış tarihi arasındaki Yİ-ÜFE endeks değişim kat sayısı oranında alış bedelinin güncellendiği gibi inşaat halindeki konutların ve tamamlanmış konutların maliyetlerinde de yapı ruhsatı tarihi ile satışın gerçekleştiği tarih arasında belirlenecek bir endeksle güncelleme yapılabilir.

Bu kampanyanın devamı ve hedeflenen konut edindirmenin sağlanabilmesi için bence Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuyla ilgili çalışma yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde inşaat muhasebesi konusunda uzman Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ceyhun Çağdaş ULU Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmesi için Aydın Ticaret Odasına bu konuyla ilgili çeşitli önerilerin olduğu güzel bir yazı verdi umarım bu yazı ilgili yerlerde değerlendirmeye alınır.

DİĞER YAZILARI