BİHTER BİLİR

BİHTER BİLİR

KORONA GÜNLERİ

KORONA GÜNLERİ

Bir sabah uyandık dünyada bir virüs peydahlanmış. Teee Çin’de başlamış bu virüs. Bir söylentiye göre yarasa yemişler. Bizimkiler durur mu; yarasanın intikamı dediler. Bir grup insan Çin uzakkkk, bize gelene kadar etkisi mi kalır dedi, bir kısmı da bize bişeyyy olmazzz ellam müslümanık dediler. Hep apdestliyiz ya ondan ötürü. O kadar temiz milletiz ki, haftada bir yıkanan havlular bile renk de-ğiştirmiş olur. 

Oysa biz küçükken, yaramazlık yaptığımızda anneannem rahmetli «iyilik -sağlık, gelip bunları götü-rün» derdi. Ve biz ne saf çocuklardık iyilik ve sağlığın bizi gelip götüreceğine. Kötü bir şey sanıp otu-rur ağlardık. Acaba bizi alıp götürecek olan neydi diye?

Şimdilerde iyiliklere de sağlığa da hasret günlerden gelip geçiyoruz. Dolaplar dolusu tavuğun, raflar dolusu makarna ve un gibi temel gıda maddelerinin anında tükendiğini. Önce BEN denildiğini.

Dinimiz de «komşusu açken tok yatan bizden değildir» denildiğini unuttuğumuz gibi.

Elbette bugünlerde gelip geçecek. En karanlık gecenin bile sonunda güneş doğar. Yeter ki sağ duyulu olmayı bilelim. Sabredelim her şeyden önce. Aile birliği önemli. Bir aradaysak eğer, en büyük zengin-liğim diyelim. Varsın yapılan yemekler hızla tükensin, varsın her gün çamaşır yıkansın. Bütün bunlar için de şükredelim. Sağız, sağlıklıyız ya.

Kendimizle yüzleşelim.  Dolaplar dolusu giyeceklerimizi kim bilir ne zaman giyineceğiz? Paylaşalım. Fazla olarak evimizde bulunan eşyalarımızı da. Bize gerekmiyorsa, başkasının işine yarasın diyelim.

Yaşadığımız hayatı önce kendimiz için güzelleştirelim. Sonra zincirin halkası gibi eklenir ve büyür bu güzellikler.

Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Yaşadığımız anları not alalım. Bir gün dönüp okursak «vay be, ne günlerden gelip geçtik» diyelim.

Ne virüsmüş yakıp yıktı yerine, bir arada olmamızı sağladı diyelim. Yakınlarımızı kaybetmeden, gi-denlerin acısını acımız olarak kabul edelim. Acılar paylaştıkça azalır malûm. 

Sağlık çalışanları...Tanrının yeryüzündeki elleri her biri. Haklarını teslim edelim. Şiddetten uzak ol-sunlar dileyelim.

Bir musibetten bin güzellik dileyelim. Virüs Çin’den de gelse birlik beraberlikle hakkından gelelim. Bir olalım, birlik olalım. Her şeyden önce temiz olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
BİHTER BİLİR Arşivi
SON YAZILAR