KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

KÜÇÜK TEDBİRLERLE TASARRUF YAPALIM

KÜÇÜK TEDBİRLERLE TASARRUF YAPALIM

Her geçen gün kuraklık ile karşı karşıya kalıyoruz. Küresel iklim değişimi karşısında su ile ilgili sıkıntılar giderek artıyor. Bu da tüm vatandaşları düşündürmeye başladı. Kuraklık ile ilgili ilk belirtiler barajlarda hissedilmeye başlandı bile. Daha önce dolup taşan barajlarımız neredeyse boş. Bu da ilk olarak çiftçiler tarafından fark edildi. Su ile en çok haşır neşir olan mesleklerden biri de çiftçilik olduğu için su ile ilgili her sıkıntı direk olarak onları etkiliyor. Kuraklık ile ilgili önlem amaçlı neredeyse tüm illerde odalar, sivil toplum kuruşları ve devlet yetkilileri toplanıyor ve yeni kararlar alınma çalışılıyor.  

Kuraklığın önüne geçmek için neler yapılabilir diye yapılan toplantıların ardından bizler birer vatandaş olarak neler yapabiliriz diye düşünelim. Kuraklık denilen olay yaşandığı zaman sadece çiftçileri değil tüm insanları etkileyecek bir durum. Suyun önemi her geçen zaman artarken bizler suyun tükenmesine seyirci kalmamalıyız. 

Duyarlı bireyler olarak su ile ilgili tasarruflara bizler de uygulayacağımız taktiklerle destek olabiliriz. Evde elimizi yıkarken suyu sonuna kadar açmamaya çalışalım. Dişlerimizi fırçalarken suyu fırçalama anında kapatalım. Duşta keyfi bir şekilde uzun süre durmayalım. Bulaşıkları yıkarken boş anda suyu açık bırakmayalım.

Bunlar küçük ama önemli durumlar. İlerde yaşanacak olan kuraklığı ne kadar geç yaşarsak kuraklığın önüne geçebilmek için o kadar önlem alabiliriz. Yumurta kapıya dayanmadan elimizden geleni yapalım. Güzel bir gelecek için bizler de küçük tedbirlerle destek olalım. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
KIYMET SARIYILDIZ Arşivi
SON YAZILAR