Süleyman Algün

Süleyman Algün

MENDERES MÜZESİ VE ÇİFTLİK YOLU  

MENDERES MÜZESİ VE ÇİFTLİK YOLU  

Yapılması için ilk fikir sahiplerinden biriyim gerçi ben daha geniş önermiştim.

***
Şöyleydi önerim ' Aydın'a öyle bir Kurtuluş müzesi yapalım ki bütün çocuklarımız orada belirli dersleri alsınlar ve Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden insanlar bu müzeyi görmeye gelsinler' sanırım yıl 2010 idi. Dönemin Valisi H. Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkanım yazının yayınladığı gün aramışlardı.

***
Bir kaç kez yazılı ve bazı toplantılarda şunu yazıp söylemiştim 'AK parti sürekli Adnan Menderes'in adını kullanıyor ancak Aydın'da Menderes ile ilgili en küçük bir çalışma yapmıyor' bu tezattır lütfen adına bir çalışma yapın şeklinde tepkili ifadem olmuş idi.

***
Efendim Menderes Aydın'ın bir değeridir elbette herkes farklı açılardan bakabilir. Birine göre kahraman birine göre tersi olabilir. Bu artık günümüzde herkes için benzer yorumlar yapılır oldu. Her şey bir yana Menderes'in asılması tamamen hukuk dışı ve tarihi hatalardan birisidir. Bu konuda zaten toplum hemfikir artık. 

***
Menderes'in adını taşıyan müze hizmete açıldı. Gitmek henüz bana nasip olmadı ama fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla güzel olmuş ama dediğim gibi eksiği kurtuluş da olabilirdi. Çünkü Aydın işgale uğramış bir şehirdir ve yarınlarda tarih tekerrür etmesin diye bilinmesi gerekiyor. Çünkü Atçalı ve bir çok olaya baktığımız da Aydın aslında adı gibi Aydın bir şehirdir.

***
Çiftlik yolu ve Koçarlı yol ayrımı projede en karmaşık olan bir yer oldu. Köy içinde bir yol çalışması yapıldı o yolun Koçarlı yol ayrımı virajında zaten bir sorun vardı. Son yapılan proje ile bu sorun 1 den 4 e çıktı.

***
Sayın Valim lütfen karayolları ve güvenli sürüş uzmanlarına yolun bu bölümüne bir inceleme yaptırın. Koçarlı yol ayrımından köy çıkışındaki düzlüğe kadar olan bölümde ana yol da olmaması gereken virajlar var. Öyle inanıyorum ki baş ve son kısımdaki viraj ve köy içine doğru çekilen yol yanlış bir eğim kazandı. Eğer bir hata var ise lütfen bu yanlışı düzeltelim şu ara trafik petrol zamlarından dolayı rahat yarınlarda normale dönerse korkarım ki burada kazalar kaçınılmaz olacak.

***
Diğer sorun, Koçarlı yol ayrımı köy içine yapılan döner yapılmış olmasına rağmen neden kapatılmıyor? Orada sürekli bir trafik güvenliği riski var. Lütfen o yolu kapatın artık. Köyün içindeki kavşaktan dönüşler olsun.

***
Müze yeri güzel seçildi. Çay kenarına söğütler ekilir ve Menderes'in mektubunda bahsettiği ' hele şuradan bir kurtulayım Çine çayı kenarında söğüt ağaçları altında yaşayacağım' sözü asılarak güzel bir anlam yüklenebilir. Ayrıca lütfen bu projeyi ilave olarak Kurtuluş müzesini ekleyelim.

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Süleyman Algün Arşivi
SON YAZILAR