Kuruluş amaçları temsil ettiği kesimlerin hak ve menfaatleri için çalışmalar yapmak olan ve bir nevi ' muasır medeniyetler seviyesi' hedefine ulaşmak için önemli bir yapılanmadır sivil toplum örgütleri..

***
Kamu kurumu niteliği olan yani özel kanunları olan bu oda, borsa, sendika, birlikler, federasyonlar konfederasyonlar gibi örgütlü ve ciddi gelirleri olan yapılar oluşmuştur.

***
Bu kuruluşlar kurulurken birileri saltanat sürsün! Birileri buralardan geçimini sağlasın diye bir hedef ve amaç yoktur ama gelin görün ki gönüllü dernekler bile siyaseten kendilerine bir yer bulabilmek için kullanılan kuruluşlar haline gelmiştir.

***
Bir de Vakıflar var. Çocukluğumda çok iyi hatırlarım zeytinlikte vakıfa sınırı olanlar vakıf zeytini karışmıştır diye sınır ağacının dibindeki zeytinleri toplamazlar idi haram olur diye..

***
Bakın ülke geneline an itibariyle yukarıda saydığım kurumların büyük bölümü rotayı şaşırmış durumdadır. Onların bu duruma gelmesini sadece yöneticilerin hatası diyemeyiz elbette..

***
Üyesi olduğu kurumlara olması gerektiği gibi destek veya eleştiri yapmayanlar, seçimlerde liyakatli yönetimlerin oluşması için emek ve gayret sarf etmeyenler de en az yöneticiler kadar suçludur.

***
Bu kuruluşların bu duruma gelmesinde hükümetlerin suçu yok mu? En büyük suçlu hükümetlerdir. Onlar da acaba buralardan nasıl nemalanırım hesabına gittiler. Hal böyle olunca al gülüm ver gülüm ilişkileriyle koca bir ögütlenme ciddi hasar aldı. Bu hasar aynı şekilde cemaat yapıları için de geçerli her geçen gün güven bitiyor.

***
Son 1 yılda yaşanan ekonomik sorunlar milyonlarca insanı perişan etti ve hiç bir sivil toplum örgütü ( bazı örgütler hariç) çıkıp tepki bir yana açıklama ve talep etmekten bile acze düşmüş durumda.

***
Eğer böyle yönetilecek ise ülke bu kurumlara gerek yok ki! Kapatalım herkes işine baksın nasıl olsa hükümet ne yapar ise kabulümüz! Niye bu kadar para ve gücü boşa kullanalım ki!

***
Şimdi daha yakın zamanda bazı odalarda seçimler yapıldı ve vaatler vardı. Peki söylediklerini yapıyorlar mı? Yapacaklar mı? Yapabilirler mi?

***
Aslında son yıllarda kaybettiğimiz en büyük şey hayallere ve gösterişlere kapılmak ve kanmak oldu.

***
Cumhuriyet tarihinin en zor dönemlerini yaşadığımız şu günlerde ortaya fikir koyamayan sadece her şeyi Ankara'dan bekleyen bir yapının oluşmuş olması aslında yarınlarda yaşayacağımız sorunların alt yapısını güçlendiriyoruz diyebiliriz.

***
Bu sessizlik hayra alamet değil. Acilen herkes ne yapması ne yapmaması gerektiği çizgisine dönmeli veya döndürülmelidir. Yoksa haklarını korumak için aldığınız aidatlar ve güçler sizi zehirler ve perişan oluruz.

***
Bugün tepki ve eylem olmayacak ise ne gün yapacaksınız?

***

DİĞER YAZILARI