Enflasyon ve ekonomik sorunların ortaya çıkardığı AK Parti geldiği gerekçelerle sınavda..

***
12 yıldır eleştiririm keşke ciddiye alsalar idi ama almayınca geldiğimiz noktada önceden öngördüğümüz sorunları en ağır şekilde yaşıyorlar pardon yaşatıyorlar.

***
Sorun sadece ekonomide olsa ve bunu kabul etseler ve kendileri ve tasarrufa giderek halktan bekleseler karşılık bulur ve kısa sürede sorun çözülür idi ama geldiğimiz noktada herkes adeta yangından mal kaçırırcasına hiç ölmeyecek gibi sürekli kazanma ve malını artırma derdinde ve kimse başka bir şey ile ilgilenmiyor. Aslında bir nevi endişe ve panik var. Geçim sorunu malını kaybetme korkusu gibi..

***
Tabi ki bu sonucu değiştirmiyor, değiştirmez. Çünkü tuz koktu, ahlak çöktü ve devletin tüm kurumları ciddi bir zafiyet yaşıyor.

***
Özellikle devletin temeli olan doğru veri ve planlama için gerekli dokümanları toplayacak kurumlardan olan TÜİK maalesef hükümete sözde destek olmak için verileri gerçeklerden uzak olduğu kanaati oluştu hatta 2020 2021 ölüm verileri bile henüz paylaşılmış değil. Dolayısıyla böyle yaparak aslında hükümete ve devlete aslında fayda değil zarar veriyor. Çünkü devlet ve hükümet halk için var! Halk onlar için var değil! Veriler doğru olmaz doğru planlama olmaz ise geleceğe dair sorunlar daha da ağırlaşır.

***
Son 1 yılda akıl almaz fiyat artışları oldu. Hükümet fahiş fiyat artışı yapanlara ararken kendi yaptığı zamlara görmezden gelmesi ve fahiş fiyata neden olanın kendisi olduğunu gölgeleme görüntüsünü artık herkes biliyor. Oysa gerçekten fahiş fiyata sebep olanlar ile mücadele devletin işi ve bunu yapanlara anında gerekeni yapması gerekirdi ama olmadı, olmuyor. Çünkü şeker bile artık akıl almaz fahiş fiyatlara ulaştı.

***
Açıklanan enflasyon farkı birileri tarafından şu kadar zam yaptı, etti, denilmesi beni güldürüyor. Çünkü açıklanan enflasyon TÜİK’e göre 78, bağımsız kuruluşa göre % 175, dolayısıyla maaşlara yansıtılan para aslında daha da fakirleştiğimizin ispatı durumunda.

***
Bayram önü öyle tahmin ediyorum birçok ailede bayram havasından uzak bayram arasında neler yaparız da bu tatili bitiririz diyen çok insan var. Çünkü gelirler giderleri karşılamıyor. Bu da doğal olarak her kesimde ciddi bir gelecek kaygısına neden oluyor. Hatta son dönemde Aydın'da akıl almaz sayılarda bireysel yanlış kararları maalesef görüyoruz.

***
Hani bir söz var ya ' İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' işte bu sözü sanırım unuttuk. Devleti yaşat ki insan yaşasın olarak da algılıyor olabiliriz ama doğrusu insanı yaşatacağız.

***
Düğün bayram, hac, umre tatil vb olanı olanlar öncelikle toplumun içinde bulunduğu ağır şartlar nedeniyle yakın çevresine destek olmalı, bu özendirilmelidir.

***
Özelikle mezun olmuş KYK ve diğer borçlarla ortada bıraktığımız gençleri acilen iş al ve eş sahibi olabilmeleri için fırsatlar yaratmalıyız.

***
Eskiden herkes çalışarak ev araba veya bir yatırım yapabilme hayaliyle yaşardı. Şimdi neredeyse herkes geliri ile karnını nasıl doyuracağım derdine düşmüş ise asla ve asla alım gücü artmamış yani zenginleşmemiş fakirleşmişiz.

***
10 senedir söyledim, tekrar ediyorum. Devletimiz acilen stratejik olmayan yatırımları durdurmalı ve insana yatırım yapmalıdır. Aksi halde kaybedeceğimiz gençlerin bize maliyeti çok ağır olacak.

***
Bayramı bayram gibi yaşayabilenlerin bayramı mübarek olsun.

***

DİĞER YAZILARI