MURAT TAN

MURAT TAN

MİLLETVEKİLİ MAAŞI 100 BİN LİRA OLMALIDIR!

MİLLETVEKİLİ MAAŞI 100 BİN LİRA OLMALIDIR!

Meclis’e sunulan ek bütçe teklifine göre, Milletvekili maaşı 56 bin, emekli-aktif milletvekili maaşı 81 bin, emekli milletvekili maaşıysa 25 bin lira oluyor. 

***
Tabi haliyle toplum nezdinde bu rakamların çok olduğuna dair bazı eleştiriler de gelmiyor değil ancak esasen aktif Milletvekilleri için halihazırda 40 bin lira olan maaşın yetmediği de bir gerçek. 

***

Çünkü milletvekillerinin belediye başkanları gibi temsil giderlerini karşılayacak bir kurumsal bütçeleri yok. Dolayısıyla seçmenin düğününe gidip kendi cebinden takı takıp para asan, mecliste 1 sene içinde yüzlerce hemşerisini ağırlayan milletvekilleri, aynı zamanda ulaşım maliyetlerini de doğrudan kendisi çekiyor.  

***

Dolayısıyla tüm bu giderlere dönük mevcut ekonomideki daralma ve alım gücünün düşmesi de hesaba katılarak bakıldığında, halihazırda 40 bin lira civarında maaşın herhangi bir milletvekilinin harcama giderlerine tastamam yetmesi mümkün değil!

***

Bu nedenledir ki; Kimi milletvekilleri göstermelik sigortası yatan danışmanlarının maaşlarına hiç etik olmadığı halde el koyabiliyorken, çantacılık diye tabir edilen iş takipçiliği noktasında, ‘komisyonculuk’ peşinde koşturan milletvekilleri de zaman zaman dedikodu konusu olabiliyor!

***

Bir de şu var; Milletvekilleri için haberleşme giderleri adı altında meclis bütçesinden karşılanan ve kimi vekillerinse 30 bin lirayı aşan pul üzerinden kendilerine dönen bir gelir var mıdır yok mudur? Eğer böyle bir kazanca meyledebiliyorsa ne kadar etiktir? Bu da bir soru işareti?

***

Tabi bu bahsettiğimiz ve illegal kazanç gibi sırıtan durumlar her milletvekili için geçerli değil! Hakikaten halka hizmet şiarıyla işini dört dörtlük yapan ve illegal kazanç işlerine tevessül etmeyenler de muhakkak bir hayli fazladır ancak CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar’ın, geçmişte bu konulara dönük acı eleştirilerini de dün gibi hatırlarım. 

***

2012 yılında milletvekiliyken yaptığı konuşmada Çandar, bakın bu durumlara üstü örtülü olarak hangi sözlerle işaret ediyor; “Mecliste herkes birbirine yiyecekmiş gibi bakıyor, herkes sanki birbirinin kuyusunu kazacakmış, herkes ’bir sonraki dönem tekrar nasıl milletvekili olurum, bir yerlerden ihale bağlantılarını nasıl kurarım, birilerini bir yerden tayin ettirirsem bundan nasıl bir politik çıkar sağlarım derdinde” 

***

Çandar’ın konuşmasındaki bana göre en can alıcı yer, ‘bir yerlerden ihale bağlantıları kurma’ konusu. Tabi bu bağlantıları birilerinin adına kuran milletvekillerinin belli komisyonlarla bu işi yaptığı da uzun yıllardır konuşulagelen bir durum ancak işin vehameti de ortada! Demek ki seçilmek için çok para harcadığı konuşulan bazı milletvekilleri, bu açığı kapatmak için türlü yollara tevessül edebiliyor! 

***

Bu nedenle benim önerim; Hiçbir milletvekilinin danışmanın maaşına çökmemesi, ‘bir yerlerden ihale bağlantıları kurmaması ve dolayısıyla yüzde 2-3 gibi komisyonlara meyletmemesi, adam gibi millete hizmet etmesi için en az 100 bin lira maaş almasıdır!

***

Bana göre parlamentoda, milletin vekili sıfatına haiz seçilmişlerin adam gibi sadece ve sadece ‘Milli İrade’yi temsil noktasında millete doğru dürüst hizmet edebilmesini sağlamak, senelerdir büyük sorun haline gelen ‘liyakat’ anlamında başaracağımız esaslı değişimin en anlamlı ön adımlarından biri de olacaktır! 

***

Gözü doymayan, ihale peşinde koşan milletvekillerinden ziyade halka sırtını dönmeden, 7/24 milletinin emrinde olan seçilmişlere bir gün her ne pahasına olursa olsun kavuşacağımız aydınlık yarınlara  olan inançla...

Sağlıcakla kalın.

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR