MURAT TAN

MURAT TAN

Muhalefet

Muhalefet

1946 Genel Seçimleri Aydın’da CHP ezici bir çoğunlukla seçimi kazandığında Kütahya’dan milletvekili seçilen Adnan Menderes, “Milletimin olgunluğuna inanıyorum, halk bizimle beraberdir, Muvaffak olacağımıza eminim” demiştir. 

DP’nin hile yapıldığını iddia ettiği ve bundan tam 75 yıl önce Temmuz ayında gerçekleşen seçimlerde Menderes’in Aydın mitingindeki seçimlerden önceki şu sözleri de dikkat çekicidir; “Ben size hesap vermeye geldim” 

Süreç sonrasında Aydın’da köyleri karış karış gezen Menderes’in siyaset arenasında muhalefet tanımının ne olduğuyla ilgili yaklaşımları da artık konuşmalarında açık açık belirginleşmeye başlamıştır. Mesela Menderes’in 1947 yılındaki Germencik Hıdırbeyli Köyü DP Kongresi’ndeki şu konuşması da buna örnek gösterilebilir, “Artık kimse bu memlekette muhalefeti, maksatlarından şüphe olunan, gizli veya açık takibi lüzum görülen ve mevcudiyeti bela kabul edilen bir varlık olarak göremeyecektir. Kimse muhalefetin varlığını adeta yarı meşru görme cesaretini gösteremeyecektir. Muhalefetin hükümet kadar meşru olduğu, milletin en esaslı haklarından birisi olduğu telakkisine varılmış olması fikrimce inkılâpların en ilerisi ve en mühimi olacaktır” 

Dolayısıyla Menderes’in ta 75 yıl önce dikkatini çektiği gibi muhalefetin önemi ortadadır. Aydın’da en yapılan yerel seçim sonuçlarına göre muhalefet konumunda bulunan Cumhur İttifakı bileşeni partilere de esasen gerek Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, gerek ilçe belediye meclislerinden gerekse doğrudan doğruya sahada halk ile daha sık temaslar kurma noktasında da siyasi kültürümüzüngereği olarak büyük iş düşmektedir. 

Hal böyleyken geçtiğimiz dönem, örneğin Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etkin bir ana muhalefet görevi sürdürülemediği iktidar partisinin il başkanı tarafından da söylenmiştir. Dolayısıyla bu dönemde demokrasinin sağlam temellerde tesisi adına daha etkin, daha işlevsel bir muhalefet görevini Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı partilerine veren Aydın halkı, bu muhalefetin gereği olarak türlü haklarının savunulması noktasında da bir meclis üyelerinin omuzlarına tarihi bir görev yüklemiştir. 

Umarım Aydın’da yerel seçimlerde muhalefet meclis üyesi seçilenler, türlü ikbal hesapları yerine, bu görevi sulandırmadan, bulandırmadan, doğru bir üslupla ve tavırla yerine getirecek donanıma sahiptirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR