Sefa Soysever

Sefa Soysever

MÜLTECİ SORUNU VE GELECEKTEKİ ETKİLERİ

MÜLTECİ SORUNU VE GELECEKTEKİ ETKİLERİ

Sevgili okurlarım; bildiğiniz üzere ülkemiz son on yıldır farklı ülkelerden sığınmacı ve mülteci akınına uğradı. Komşumuz Suriye’den gelenler bunun önemli çoğunluğunu oluşturuyor.  Sayıları hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte 10 milyona ulaştıkları söyleniyor.
Bu durum da ülkemizin nüfus yapısında ciddi sıkıntı oluşturmaktadır. Bununla beraber gelenlerin çocuklarının eğitim sorunu, sağlık sorunu, beslenme sorunları da işin ayrı bir yönünü oluşturmaktadır.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak gelenleri bir an önce ülkelerine güvenle geri döndürmeye başlamalıyız. Aksi takdirde farklı şehirlerde ciddi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bir de sığınmacı ve mültecilerin çalışma durumları var. Bunlar düşük ücretle sigortasız çalıştırılmaktadır. Bundan dolayı da ülkemiz insanı iş bulmakta zorlanmaktadır. Devletin sosyal adaleti sağlaması güçleşmektedir.
Ülkemizi şu anda ve gelecekte etkileyecek olan mülteci sorunun çözümüne yönelik adımların hızla hayata geçirilmesi ve bir sistem dahilinde devam ettirilmesi gerekiyor.
Bu konuda olumlu gelişmeleri görmeyi umuyoruz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sefa Soysever Arşivi
SON YAZILAR