MURAT TAN

MURAT TAN

'NAZİLLİ TİCARET ODASI' SEÇİMLERİ (!)

'NAZİLLİ TİCARET ODASI' SEÇİMLERİ (!)

Nazilli Ticaret Odası (NTO) seçimlerine az bir süre kala faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaşan mevcut başkan ve başkan adayı Nuri Arslan’ın icraat olarak lanse ettiği konuları etraflıca irdeledim.

***

Faaliyet diye sunulan 418 karar alıcıyla görüşülerek paydaş ve istişare toplantılarının yapıldığına değinilen raporda, açıkçası elle tutulur ve gözle görülür ölçekte, müspet bir icraata yer verilememesi bu dönem mevcut oda yönetiminin adeta yerinde saydığını net bir şekilde tescilliyor.

***

Kaldı ki bu 418 görüşmeden de oda üyelerinin menfaatleri adına olumlu bir netice alınamadığı da ortada.

***

Yine bunun yanında KOSGEB’in sağladığı desteklerden Hükümetin işletmelere sağladığı kredilere kadar odanın hizmetiymiş gibi aktarılan konular da dikkatimizi çekmedi değil!

***

Hatta bu konularla ilgili görüştüğümüz yetkililerin, odanın bu kredi ve destekler için fonksiyonu nedir diye sorduğumuzda gülüp geçtiğini de özellikle belirteyim.

***

Örneğin geçtiğimiz günlerde ‘Faaliyet raporu fiyasko çıktı’ başlığıyla manşete taşıdığımız haberi okuyan bir yetkili, bizzat tarafıma dönüş yaparak, “Doğru tespit etmişsin. Kalemine sağlık. Tüm o destek sürecini ben ve kurumum yönetiyor. Odaların dahili yok” diyerek görüşlerini de belirtti.

***

Tabi tüm bunların yanı sıra faaliyet raporunda pandemi döneminde incir üreticileri için izin alındığından bahsedilmesi açıkçası bizi gülümsetirken düşündürdü. Bir oda, bu kadar mı kendini küçük duruma düşürür, pes! Diyecek söz bulamıyorum.

***

Ticaret Odası’nın bir kere incir üreticileri adına bu tür bir girişimde bulunması görev yetkisi dahilinde değil. Bu konu doğrudan Ziraat Odası’nı bağlıyor ve bu izni sağlayan da tabi ki o dönem, ‘Üreticilerin sonuna kadar arkasındayız, üretime devam ‘diyen Hükümetin ta kendisi.

***

Bu noktada AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı’nın da kendisine ulaşan her üretici için bizzat üretime dönük izin alınması noktasında girişimlerde bulunduğu ve gerekli izinlerin alınmasını sağladığı da biliniyor.

***

Gel gelelim ki ne hikmetse NTO Başkanı Arslan’ın faaliyet raporunda bu iznin alınması dahi icraat olarak paylaşılmış. Gel de gülme!

***
Geçelim bir diğer konuya; Seçime sayılı günler kala Arslan, Nazilli’ye sözde ikinci OSB kurulacağı müjdesini duyurdu.

***

Araştırdık; Yetkililerin bize verdiği cevaba göre böyle bir ikinci OSB projesi yatırım programı kapsamında değil ve uygun yer de tam olarak yok. Ön çalışma da söz konusu değil. Zira mevcut OSB’nin genişleme alanı çalışmaları daha etraflıca başlatılamamış ki ikinci OSB devreye sokulsun!

***

Edindiğimiz bilgiyse şu şekilde; İlerde ilçenin gelecek projeksiyonu kapsamında AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy, Aydın-Denizli Otoyolu’ndaki bir mevkide ön inceleme yapmış. Bunun ikinci OSB ile ilgili olduğunu duyan bizim aklı evvel oda başkanımız Nuri Arslan da konuya bodoslama atlayarak kamuoyuna müjde diye duyuru yapmış.

***

Yahu adama sormazlar mı? “Siz önce mevcut OSB’deki yönetim kurulu başkanlığını yaptığınız ve halen işler vaziyette faaliyete geçemeyen yatırımınızı tamamlayın, bu neyin müjdesi” diye?

***

Nitekim oda üyeleriyle konuştuğumuzda gülüp geçiyorlar hatta Kemal Sunal repliğiyle ‘Ağam bizimle eğlenir’ diye takılanlar da var.

***

Görünen o ki 9 yıllık süreçte yeni hizmet binası dışında hiç bir eseri olmayan (kaldı ki bu proje de geçtiğimiz dönem hayata geçirildi) ve bu dönem hiçbir varlık ortaya koyamayan Başkan Arslan ve yönetiminin kredisi oda üyeleri nezdinde dolmuş.

***

Sahada diğer Başkan Adayı Erol Karakuş’un etrafında kenetlenen isimlere baktığımızdaysa açık seçik düne kadar Arslan’a destek veren isimlerden de etkili üyeler saf tutmuş durumda.

***

Demek oluyor ki Arslan’dan eski yol arkadaşları da artık umudu kesmiş ve memnun değil.

***

Ayakları yere basan somut projelerle oda üyelerine kendini tanıtan Karakuş’a yönelik adaylığını duyurduğu ilk günden bu yana artan teveccühse pik yapmış durumda.

***

Vesselam Arslan için 1 Ekim’de yapılacak seçimlerde yolun sonu görünüyor.

***

Umarız bu seçimler, kazananın ‘Nazilli’ olduğu bir seçim olur.

***

Şimdiden NTO Seçimlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, yeni yönetime çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR