TUĞBA AYDIN

TUĞBA AYDIN

 Neden bir Astrofotoğraf Şenliğimiz olmasın?

 Neden bir Astrofotoğraf Şenliğimiz olmasın?

Son yıllarda benim de severek takip ettiğim bir fotoğraf türü olan Astrofotoğrafçılık giderek büyük bir tutku haline geliyor. Astrofotoğrafçılık; temel olarak, gökyüzünde görülen gök cisimlerinin çeşitli metotlar kullanılarak fotoğraflanması ve çeşitli yazılımlarla bu fotoğrafların işlenmesi olarak tanımlanır. Astrofotoğrafçılığı derin uzay nesneleri fotoğrafçılığı ve Güneş Sistemi fotoğrafçılığı olarak ayıran fotoğraf tutkunları, ciddi anlamda emek verilmiş çalışmalarla evreni fotoğraflıyor. 

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf tutkusu olan herkes ellerindeki telefonlardan fotoğraf çekebiliyor, bire bir fotoğraf makinası tadı vermese de amatör fotoğrafçıların teknik kazanması sağlanıyor. Astrofotoğrafçılık yapan gökyüzü ve fotoğraf tutkunları, tek bir kare için saatlerce hatta günlerce bekleyebiliyor. Dünyada da bu tür fotoğrafların artık sıklıkla çekildiği şu günlerde, ülkemizin konu anlamında zenginliği birçok ülkenin kat be kat üstünde olduğu da gözlerden kaçmıyor. 

Ülkemizin gözbebeği Aydın, bu tutku için bir cennet olma özelliği gösteriyor.  Bilindiği üzere Astrofotoğrafçılar gökyüzünü, doğal veya antik yapılarla çekerek güzel kompozisyonlarla karelerini süslüyor. Özellikle doğa (ağaçlar, dağlar vs) veya antik kentler Astrofotoğrafçıların kompozisyonlarını yaratırken kullandıkları unsurların başını çekiyor.  Yazımın başında da belirttiğim gibi Aydın hem doğası hem de yüz yıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir medeniyet bekçisi olma özelliği bakımından değerli bir şehirdir. Aydın, sınırlarında bulunan 23’e yakın antik kentin haricinde Kale, Han, Hamam, Kervansaray, Türbe gibi nice tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca antik kentlerin bulunduğu alanlar, şehir merkezinden uzak olduğu için ışık kirliliğinın az olması bakımından da yıldız pozlamak isteyen Astrofotoğrafçılar için biçilmiş kaftan. 

Velhasılıkelam bir birinden güzel antik yapılarımız ve doğal güzelliklerimiz var. Büyük bir Astrofotoğraf Şenliği düzenlenerek Türkiye’den hatta dünyadan profesyonel fotoğrafçılar davet edilebilir ve burada bir fotoğraf yarışması düzenlenebilir. Büyük çaplı bir şenlikle hem Türkiye’ye hem de dünyaya güzel şehrimiz Aydın’ı tanıtarak kültürel zenginliklerimizi ön plana çıkarabiliriz. Bu sayede bizler sahip olduğumuz tarihi zenginlikleri daha iyi öğrenecek ve bunların korunması için gereken desteği elde edebileceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TUĞBA AYDIN Arşivi
SON YAZILAR