Sefa Soysever

Sefa Soysever

OKULLAR AÇILIYOR MU?

OKULLAR AÇILIYOR MU?

Şu günlerde velilerin gözü hükümetten ve bilim kurulundan gelecek açıklamada. Çünkü evde bunalan çocuklar ve veliler bir an önce okulların açılmasını istemektedirler. 
Yaklaşık bir yıldır uzaktan eğitim ile ders gören çocuklar için okulların kısmen de olsa açılacak olması sevindirici bir haber. Ancak şu anda görünen sadece ilkokullar haftanın iki günü okula gelecekler. Okullarımızın fiziki kapasitesi maalesef sosyal mesafe düzeni le sınıflara tüm öğrencileri almaya uygun değil. Bu nedenle öğrenciler iki gruba ayrılarak ders görebilecekler. Özel okullar ise fiziki mekân rahatlığını daha iyi kullanabilmektedir. Geçtiğimiz mart ayından bu yana hiç yüz yüze eğitim alamamış gruplar bar. Örneğin 6. Ve 10. Sınıflar. Bu sınıfların da iki gün de olsa okulla buluşmaları son derece faydalı olacağını düşünüyorum.
Aşılamanın artmasıyla normal hayata dönmeyi umduğumuz yaz aylarında turizm nedeni le uzun okul tatili verilmemesi gerekiyor. Çünkü ortada ciddi eksikleri olan bir neslimiz var. Bu öğrencilerin yaz döneminde yüz yüze telafi programları ile eksiklerinin kapatılması son derece önemlidir. Ancak; şu algı da eğitim camiasını rahatsız ediyor. Turizm bu ülke için önemli de eğitim önemli değil mi?
Tüm unsurları ile değerlendirdiğimizde Mart ayının eğitimde bir hareketlilik ayı olacağıdır. Yapılamayan sınavların uygulanması, bazı grupların iki gün gelmesi ile eğitimde yarı normal sürece geçilecektir. Online eğitim her ne kadar mecburiyet hali olsa da yüz yüze eğitime, normal hayata geçeceğimiz günlerin özlemini çekiyoruz. Bu süreç psikolojisi yıpranmış veliler, öğrenciler oluşturdu. Teknoloji bağımlılığı ile mücadele ederken istemeden çocuklar ve gençlerimizi teknoloji bağımlısı yaptık. Bu süreç ardında sosyolojik ve psikolojik yıkıntıları da getirecektir.
Okullarda öğrencilerin sokaklarda insanların olduğu güzel günlere bir an önce kavuşmak dileklerimle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sefa Soysever Arşivi
SON YAZILAR