Sefa Soysever

Sefa Soysever

PANDEMİ BİTERKEN EĞİTİMDE İZLENECEK YOL

PANDEMİ BİTERKEN EĞİTİMDE İZLENECEK YOL

Değerli okuyucularım; geçen haftaki yazımda pandemi sonrası eğitimde yeni dönemin önerilerini yazmış ve bu hafta daha ayrıntılı ele alacağımızı belirtmiştim.
Pandemi sürecinde mecburen uygulanan online eğitimden en çok etkilenen grup 5 ile 11 yaş arası öğrencilerimizdir. 05-11 yaş gruplarına ve velilerine önerilerimiz şunlar olacaktır.
Bu tatil döneminde okullar açılmadan önce, halk eğitim merkezleri ve özel eğitim kurumlarında açılan yaz okulu programlarına çocuklarınızı gönderin. Çünkü aylardır spordan ve sanatsal faaliyetlerden uzak kalan bu çocukların ruhsal ve bedensel gelişimleri eksik kalmıştır. Yüzme, futbol basketbol resim müzik gibi faaliyetler ile bu çocuklarımızın eksik kalan gelişimlerine katkıda bulunacaktır.
11-15 yaş arası grupta yer alan öğrencilerin temmuz ayını dinlenerek geçirmeleri, ancak Ağustos ayı itibarı ile hem akademik hem de sosyal aktivitelerden oluşan programlara katılmaları son derece önemlidir. Ortaokul dönemi öğrencinin sıçrama dönemidir. Bu dönemde öğrenciler akademik, sosyal ve sportif olarak iyi bir dönem geçirirler ise lise hayatları da iyi geçecektir.
15-18 yaş arası olan ve lise çağında olan gruplarda durum biraz daha farklıdır. 9-10 ve 11. Sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime çok az katıldılar. Bu nedenle akademik gelişimlerinde ciddi sıkıntılar çekecekleri kesindir. Bu nedenle bu yaş grubu gençlerin gerek devletin açtığı, gerek belediyelerin açtığı ya da özel okul ve kurslarda bu eksiklerini tamamlamalarını son derece faydalı buluyorum.
Bundan sonraki dönemde eğitimin kesilmeden devam etmesi en büyük arzumuzdur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sefa Soysever Arşivi
SON YAZILAR