OĞUZ AYDIN

OĞUZ AYDIN

PROBLEMLERİMİZ VE SİYASET VİZYONU

PROBLEMLERİMİZ VE SİYASET VİZYONU

Türk Kültür ve fikir hareketlerinin insanlığın ortak medeniyet mirasına katkıları ne olmalı ve şuan ne durumda? Türkiye’nin bu halinin bölgemizdeki problemlerin çözümsüzlüğünde ne gibi katkıları oluyor? Yönetimsel sorunlar bu soruların cevabını ne kadar engellemektedir?
Bu ve bunun gibi birçok soru cevap bekliyor. Türkiye’nin bu sorulara ne kadar cevap verebileceği, hem bizim hem bölgemizin kaderini belirleyecektir. Türkiye’nin biran önce yapay sorunlardan sıyrılarak, kişisel polemiklerden uzak ana sorunlara eğilmesi gerekli gözüküyor. Geçmiş geleceğin aynası ise eğer, böyle bir milletin üzerindeki misyonda bellidir. Biran önce siyaset kurumunun yapılanması ve insan kaynağını bizle beraber dünyayı anlayabilecek hale dönüştürmesi zorunluluktur. Ülkemizin potansiyelinin siyasetin elinde olduğunu iyi bilmeliyiz. Çete ve grupların elinde yoğrulan politikalardan biran önce kurtulmalıyız. Siyasetin ehil ellere geçmesi slogandan öte gerçeğe dönüşmelidir. Problemlerimiz ve çözümleri elimizdedir. Uzun vadede kazanan bir halk olmak için, kişisel anlık çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlarımızı düşünerek siyaseti daha nitelikli bir duruma zorlamalıyız. Tepeden gelecek bir değişim günümüz konjonktüründe imkan dahilinde gözükmüyor. Değişim halkın tabandan oluşturabileceği bir dip dalgasına ihtiyaç duymakta.
Sorunlar ve çözümler günümüzde o kadar karmaşık bir hal almış durumdaki ortak ve bilimsel bir akla ihtiyaç duyulmaktadır. Siyasetin içinde bulunduğu cahillik durumu fakirliğimizin devamından başka bir şeyle sonuçlanamaz. 
Siyasetin boş zamanların değerlendirildiği, rant ekonomisinden nemalanan bir durumdan, halkın finanse ettiği sekreteryası olan gerçek bir kurumsal yapıya kavuşturulması gereklidir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
OĞUZ AYDIN Arşivi
SON YAZILAR