Süleyman Algün

Süleyman Algün

SEÇİM VE GEÇİM DERDİ    

SEÇİM VE GEÇİM DERDİ    

Toplumumuz artık her 10 yılda bir ekonomik kriz yaşamaya alıştı ki şu ara seri ve sıralı zamlara hiç tepki vermiyor.

***
Nedenini sorduğumuz da tepki versek, konuşsak ne değişecek! Bize kim dinleyecek! Şeklinde umutsuz cümleleri üzülerek duyuyoruz.

***
Partili cumhurbaşkanlığı sistemi sanırım beklenilen ve istenilen sonucu vermemiş olacak ki insanlar bu kadar mutsuz ve umutsuz.

***
Oysa 2002 yılına döndüğümüzde vatan ve milletin umuduydu mevcut hükümet ancak ilerleyen yıllarda yola çıkış nedeni ve amacı ortalarda görünmüyor!

***
Partinin adı neydi? Adalet ve Kalkınma. Lideri halkın gözünde adeta bir kurtarıcı idi ve bu rüzgarla 8-10 yıl çok iyi gittik diyebiliriz.

***
İyi olmamızın sebebi devlet ve millet zengin idi, yani para ve mal var idi.
Peki şimdi ne oldu? Bütün mallar ve paralar gitti toplumun büyük kesimi geçim ve gelecek kaygısına düştü. Özelikle dar gelirli kesim perişan durumda.

***
Özetle demem o ki o güçlü, para ve malımız olduğu günlerde hovardaca kaynakları çar çur ettik özelikle betona ve arabaya yaptığımız yatırımlar hepimizi perişan etti ve akabinde ülkemize gelen 5-10 milyon sığınmacı da cabası oldu.

***
Şimdi hükümet, seçimi nasıl kazanacağım derdinde, halkımız ise nasıl geçineceğiz derdinde, gençler ise nasıl iş ve eş sahibi olacağız derdinde.

***
Önümüzdeki süreçte herkesin işi zor ama belki hükümet, elindeki güç ile bazı alanlarda halkın dikkatini çekecek bir şeyler yapacaktır. Örneğin bizim olan adaları işgal eden Yunanistan'a, Suriye ve Irak tarafında bazı operasyonlar yapabilir ama bence bunlar bile sonucu değiştirmeye yetmeyebilir çünkü her gün gelen zamlar artık insanları yaşamdan başka hiç bir şeyi düşünemez hale getirdi.

***
Demem o ki bu seçim ve geçim derdi çok can yakacak.

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Süleyman Algün Arşivi
SON YAZILAR