“Sıfır İşgaliye Yağcılar İçi’ni bitirmiş”

“Sıfır İşgaliye Yağcılar İçi’ni bitirmiş”

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Efeler Belediyesince sıfır işgaliye uygulanan Yağcılar İçi Çarşısı’nda esnafların sorunlarını yerinde dinledi.

A+A-

MURAT TAN- Sıfır işgaliye uygulamasının Yağcılar İçi Çarşısı’nı bitirmiş olduğunu söyleyen Savaş, ilçe belediyesinin ve Büyükşehir Belediyesinin esnaf dostu bir yaklaşım içerisinde olması gerektiğini söyledi. 

Beraberindeki AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Duygu Göğde ve Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı ile birlikte Yağcılar İçi Çarşısı’nda esnaf ziyaretinde bulunan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, sıfır işgaliye nedeniyle işlerinin yarıya yarıya düşme noktasına geldiğini söyleyen esnafların sıkıntı ve taleplerini dinledi. İlerleyen günlerde Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) ile gerçekleştirecekleri görüşmede sıkıntıyı etraflıca masaya yatıracaklarını söyleyen Savaş, sıfır işgaliye uygulaması konusunda çözümün istişare olduğunu belirtti. 

“DÜKKAN SAHİPLERİNİN SUÇU NE?”

Ziyaretleri kapsamında ilk olarak Yağcılar İçi Çarşı girişinde bulunan züccaciye işletmecisi Cengiz Kurt’un sıkıntılarını dinleyen Savaş, yanlarında olduğunu ve sıkıntılarının çözümü noktasında elinden geleni yapacağını söyledi.  İşletmeci Kurt ise Savaş’a sıkıntılarıyla ilgili yaptığı açıklamada, kendilerine sıfır işgaliye uygulamasından önce hiçbir ibrazda bulunulmadığını belirterek, “Hiçbir şekilde muhatap alınmadık. O gün de buradan geçerken güle güle ‘Ben size 6 ay önce söylemiştim. Bak nasıl kaldırıyorum’ diyor. Senin seyyar satıcılara bir gücün yoksa, zabıtan akrabası, eşi dostuna buraya tezgah açtırıyorsa, seyyarı kaldıramıyorsan dükkan sahiplerinin suçu ne? Burada ayın 30’una kadar bir tane zabıta yoktu ama ayın 2’sinde 150 tane zabıta vardı. Hayırdır? Sebep ne? Sen seyyara müsaade ediyorsun açtırıyorsun, burada kavga kıyamet çıktı, seyyarlar zabıtayı bıçakladı sesin çıkmadı. Şimdi ben keyfe keder kaldırıyorum, sebep ne? Yok. Bir de dalga geçer gibi burada yürüyüp gidiyor. Seçilmişsin ve 8 aydır sen buraya hiç uğramamışsın ki. Sen esnafa gelip ne sıkıntısı olduğunu sordun mu? Ne ibraz ettin, hiçbir şey. Boş konuşuyor. Oda başkanlarını ayarlamış, hepsinin sesi kesik. O gün buraya bir tanesi gelmedi” dedi.

“ÖNCEDEN HABER VERİLMEDİ”

Sıkıntılarını dinlediği esnaflara, “Varsa bir sıkıntı belediye esnafı dinleyecek ve istişare yapacak. Makulü ve sınırı neyse karşılıklı oturulup konuşulacak. Ben yaptım oldu mantığıyla girerseniz sıkıntı olur” diyen Savaş, Efeler Belediyesi’nin sıfır işgaliye uygulamasında esnafları dinlemeden oldu bittiye getirmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti. Ziyareti esnasında Yağcılar İçi Çarşısı esnaflarından Serkan Karakaş adlı bir esnafın da sıkıntılarını dinleyen Savaş, işlerinin yarıya yarıyadan fazla düştüğünü öğrendiği esnafa, “Ben bunu her fırsatta dile getireceğim. Oda başkanlarıyla toplantı yapacağız. Bu cadde şehirle bütünlemiştir. Efeler’in sembolü olmuştur. Bu çarşının İzmir’de Kemeraltı gibi hikayesi var. Eğer uygulama yapıyorsanız da tüm şehrin her tarafında ve ilçelerinde de aynı uygulamanın olması lazım. Niye sadece Yağcılar İçi? Meydan’da yapın, diğer başka caddeler de var” dedi. 6-7 ay önceden kendilerine haber verilseydi borçlarıyla ilgili ödeme planı yapma imkanına kavuşacaklarını ancak kendilerini bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Karakaş, “Bu ay 30 bin lira ödemem var. Dün 46 lira iş yaptım. Günlük 100 lirayla nasıl dükkan işleteceğim. Mustafa ağabeyim bu soruna bir çözüm bulabilirsek memnun oluruz” diye konuştu.

“UYGULAMA ÇARŞININ CANLILIĞINI BİTİRMİŞ”

Bazı esnafların sıfır işgaliye nedeniyle çarşının kuşa döndüğünü, eski havası ve cazibesinin ortadan kalktığını ve işten personel çıkarmaya başladıklarını söylemesinin ardından ziyaretinin sona ermesiyle birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Savaş, “Geçen hafta içinde Yağcılar İçi Çarşısı’ndan bazı esnaflarımız gelip dertlerini bize anlatmışlardı. Bugün de sıkıntıları bizzat yerinde görüp dinlemek için bir ziyaret yaptık. Esnafımız işlerinin yarıdan fazla düştüğünü, işçilerini çıkarttıklarını söylüyor. Bu cadde Aydın şehriyle bütünleşmiş, sembol haline gelmiş ve özdeşleşmiş bir caddedir. 1 hafta 15 gün içerisinde ben yaptım oldu mantığıyla esnafı mağdur edecek şekilde bir düzenleme yapılmasını ben belediye açısından çok şık bulmadığımı ifade etmek istiyorum. İlk etapta böyle bir düzenleme yapılacaksa bile esnafın çağrılıp oda başkanlarının da bir arada olacağı şekilde esnaflarla bir toplantı yapılması gerekirdi. Bu toplantı yapıldıktan sonra istişareyle bir karar alınmasının yerinde olacağını düşünüyorum. Uygulama bu çarşının işini ve canlılığını bitirmiş. Bir sessizlik ve durgunluk hakim. Şehrimizde belediyenin ve Büyükşehir Belediyesinin esnaf dostu bir yaklaşım içerisinde olması lazım. Esnafla rekabet eden bir belediye her zaman kaybeder” dedi. 

“ESNAF DA BİZ DE ANLAM VEREMİYORUZ”

“Bir şehrin ticari yaşamını hareketlendiren esnaftır” diyen Savaş, “Esnaf hareketli olur ve işleri iyi olursa şehirde hareketli olur. Buraya gelmeden önce taksici esnaflarımızın da şikayetleri var. Yani herkes şikayetçi. Şehir mutsuz. Ben buradan tekrar seslenmek istiyorum; Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız lütfen bu şehre iyilik yapın. Çünkü bu şehre değer ve başka Aydın yok. Bu şehre iyilik yapın, bu iyiliği yapacağını vakit de bize ne düşüyorsa biz de hazırız. Sıfır işgaliyenin gerekçesine esnaf da anlam veremiyor, biz de tahmin edemiyoruz. Kaldı ki siz sadece Yağcılar İçi Çarşısı esnafını siz böyle bir işleme tabi tutuyorsunuz. Aydın ili içerisinde başka caddeler de var. Sadece buranın işleme tabi tutulmasına esnaf da biz de anlam veremiyoruz. Garip bir durum var” dedi. 

“BU İŞİN ÇÖZÜMÜ İSTİŞAREDİR”

Aklımıza başka şey geldiğini ancak bunları henüz açıklamak istemediğini de söyleyen Savaş, “Bildiğim kadarıyla hiçbir CHP’li belediye başkanları Sayın Büyükşehir Belediye Başkanından habersiz bir işlem yapmaz. Bunun arkasında başka şeyler gelecek diye düşünüyorum ama onu da daha sonra başka bir platformda açıklarım. Esnafın hakkını ve hukukunu koruma gereken onların temsilcileri olarak oda başkanlarıdır. Oda başkanlarının belediye başkanları nezdinden girişimde bulunması lazım. Aydın’da 50 bin esnaf var. Aileleri ve çalışanlarıyla birlikte 250 bin nüfusa tekabül ediyor. Bu kitleyi yok sayamazsınız, yaparsanız da yanlış yaparsınız ve bunun da bedelini ödersiniz. Biz oda başkanlarıyla görüşme gerçekleştireceğiz. Bu işin çözümü istişaredir. Karşılıklı bir araya  geleceğiz , oturacağız ve konuşacağız. Çözüm hem vatandaş hem de esnaf lehine neyse o çözümün bulunması gerekiyor” diye konuştu.

sifir-isgaliye-yagcilar-icini-bitirmis-145837-3bcf6e59cf0799f1b42fd676eacb10d4.jpgsifir-isgaliye-yagcilar-icini-bitirmis-145837-04cff5d985dafeebaf2b66def45a54a8.jpgsifir-isgaliye-yagcilar-icini-bitirmis-145837-e1bcec240c7b511e36474f2133e39de6.jpgsifir-isgaliye-yagcilar-icini-bitirmis-145837-f0f8ad56b58d6dd5c1e456f0c3c85a94.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum