MİNE EREN

MİNE EREN

Siyasi Adaptasyon

Siyasi Adaptasyon

Siyaset içerisinde yaşanan gariplikler, vatandaşın algısını zaman zaman zorluyor. İnsanoğlu her şeye kolayca adapte olmak üzerine yaratılmış. O nedenle kısa süre önce büyük tepkiler verdiğimiz birçok toplumsal olaya bir süre sonra alışıp normalleştirebiliyoruz.

Mesela neredeyse her gün gelen zamlar. Ya da bir siyasetçinin bir anda parti değiştirmesi. İYİ Parti, Aydın’da bulunan iki belediyesini de kaybetti. Muhalefet etmeyen muhalefete alternatif olarak çıkan ancak kısa sürede uyum sağlayıp muhalefet etmeyi bırakan İYİ Parti, insanoğlunun adaptasyon sürecine güzel bir örnek oluşturuyor. Önce bulunduğu muhalefet ortamına adapte oldu. Sonra içerisinde barındırdığı üyeleri, başkanları, vekilleri teker teker kaybetmeye başladı.

Bir değişim amacıyla yola çıkıp 20 yıldır var olan düzene katılmak da ayrı bir tartışma konusu. İYİ Parti içinden ayrılan isimlerin neden AK Parti’yi tercih ettikleri merak konusu. Amaçları sadece güç elde etmek mi, yoksa dillendirdikleri gibi daha kolay hizmet edebilmek mi?

Aydın’ın gündeminde ikinci defa aynı durum yaşandı. Önce Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, şimdi de İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya… Özcan, MHP kökenli bir siyasetçi. Dolayısıyla yeniden Cumhur İttifakı saflarına katılması Aytekin Kaya’nın katılmasından daha beklenen bir sonuçtu. Ancak Kaya, geçmişinde CHP’de görev almış bir siyasetçi. Toplumda daha büyük bir şaşkınlık yaşanması gerekirken Kaya’nın istifası ve AK Parti’ye geçişi, toplumda şaşkınlık yaratmadı. Çünkü siyasette yaşanan bu ani değişimler artık insanlarda bir karşılık bulmuyor.

Yerel seçimlere 8 ay kaldı. Vatandaş, yerelde oyunu daha farklı kriterlere bakarak kullanıyor. Başkanların istifasının altında da bu değişen kriterler yatıyor. Dolayısıyla Başkanların verdiği kararın doğru olup olmadığı ve vatandaşın vereceği yanıt yine sandıktan çıkacak sonuçla belli olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR