MURAT TAN

MURAT TAN

SON DÜZLÜĞE GİRİLDİ!

SON DÜZLÜĞE GİRİLDİ!

Bu ay sonu itibariyle Yerel Seçimlerin üzerinden 3 yıl geride kalmış olacak. Araya giren pandemi nedeniyle bazı projeleri aksayan ve ciddi atılım yapamayan belediyelerimiz ne yazık ki çoğunlukta. 

Tabi hizmet üretmek isteyen için bahane mutlaka çoktur ancak derdi icraat olan da ne yapıp edip bir yolunu buluyor! Bu noktada Aydın’da örnek hizmetlere imza atan belediye başkanlarıysa pandemiye rağmen var. 

Belediye başkanlarının tabi en çok dert yandığı konuların başında esasında ‘Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklı bazı sorunlar 2014’ten bu yana sıklıkla dillendiriliyor ancak gelinen nokta itibariyle bir arpa boyu yol katedilebilmiş değil.

Pandemiden önce AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Büyükşehir Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ilgili önerilerinin bulunduğu bir dosyayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a takdim etmişti ancak halihazırda o dosyadan da bir ses seda yok! 

Ancak yine de bana kalırsa ‘Büyükşehir Yasası’nda değişiklik kapsamındaki düzenlemeler, 2023’te yapılacak olan Genel Seçimler’de eğer Cumhur İttifakı, milletin teveccühünü kazanır ve iktidar olursa yeniden gündeme gelecek. 

Tabi olası Millet İttifakı’nın da bu yönde bir çalışması olacaktır ancak taşra ilçelerine ayrı bütçe verilmesi ve Büyükşehir Yasası ile tırpanlanan yetkilerin yeniden büyükşehirlerden alınıp ilçe belediyelerine iade edilmesi üzerinde de ciddi bir çalışma yapılacağı uzun süredir kulislerde konuşuluyor. 

Bu düzenlemeler kapsamında nüfusu 50 olan köylerin de mahalle statüsünün iptali gündeme gelebilir. Aydın’da nüfusu 50, 75 ya da 100 olan köyler için belki de 30 Mart 2019’da son kez muhtarlık seçimleri de yapılmış olabilir. 

Bununla birlikte pandemiden önce kulislerde büyükşehirlerde nüfusu 500 binden az olan merkez ilçe belediyelerinin tüzel kişiliğinin kaldırılması da konuşulmuştu ancak halihazırda bu konuyla ilgili ne yönde bir planlama söz konusu o da net değil. Bana bunu söyleyen bir yetkili üzerinde fikir birliğine varılamadığını söylemişti, bekleyip göreceğiz. Eğer bu hayata geçerse Efeler Belediyesi için de durum pek iç açıcı gözükmüyor! Çünkü Aydın’ın merkez ilçe nüfusu 300 bin küsur düzeyinde.

Tabi tüm bunların öncesinde 2023’te yapılacak olan ‘Genel Seçimler’in ne denli önemli olduğu da unutulmaması gereken bir gerçek! 

Netice itibariyle mevcut AK Parti Hükümeti için ciddi zorlu geçecek bir seçim olduğu da ortada. Zira geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in bizzat Aydın’da önceki dönemlerde görev almış isimleri arayıp partinin durumunu sorup saha analiz kapsamında izlenim ve değerlendirmeler istemesi de düşündürücü(!)

Acaba ‘Erken Seçim’ mi olacak sorusu da kulislerde sıklıkla yankı buluyor ama iktidar cephesinin ortak ağzı tam zamanında yapılacağı yönünde!

Netice olarak erken seçim yapılsa da yapılmasa da hem yerel yönetimler, hem de genel konjonktür itibariyle son düzlüğe girildiği ortada. 

Çünkü Genel Seçimler’e eldeki takvime göre 1 yıl, Yerel Seçimler’e ise iki yıl gibi bir süre kaldı. 

DİĞER YAZILARI 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR