MURAT TAN

MURAT TAN

SÖYLEMESİ BİZDEN... 

SÖYLEMESİ BİZDEN... 

Geçtiğimiz hafta Aydın'a gelmesi beklenen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, planlanan ziyaretini erteledi ancak ne zaman geleceği halihazırda belli değil.

***

Esasen gelişiyle ilgili ertelemenin bazı aksayan yatırım ve projelerden kaynaklı olduğu dillendiriliyor ancak sanırım bu ziyaret, yeni eğitim-öğretim sezonu öncesinde ya da hemen sonrasında mümkün olacak.

***

Bakan Özer'in Aydın ziyaretinde bana kalırsa üzerinde duracağı hususlar arasında kırsaldaki kapanan okulların yeniden eğitim-öğretime kazandırılması da üst satır başlıkları arasında yer alacak.

***

Bunun yanında inşaatı tamamlanan bazı eğitim kuruluşu açılışları yanında devam eden yatırımlarla ilgili de inceleme yapması bekleniyor. 

***

Bu noktada, esasen ilimizin erklerinin, kendisine Söke'de kapanan Ziraat Meslek Lisesi'nin yeniden hizmete açılması noktasındaki talepleri, Aydın'a eğitim kampüsü kazandırılması gibi eğer fırsat bulup görüşme sağlayabilirse bazı arz edeceği hususlar da olacaktır. 

***

Ancak bana kalırsa Aydın'ın, Milli Eğitim Bakanı'ndan öncelikli talebi, ildeki deprem güçlendirilme çalışması devam eden ve depreme dayanıksız olduğu için yıkılan okulların akibetine dönük olmalıdır. 

***

Zira, geçtiğimiz günlerde kendisinin Aydın ile ilgili bir önergeye verdiği cevabına istinaden deprem güçlendirme çalışmaları devam eden okullar ve yıkılan okulların akıbetiyle ilgili yaptığım haberin altına gelen veli yorumlarında, çarpıcı konular öne çıkıyor. 

***

Mesela bir vatandaşımız diyor ki; "Nahit Menteşe İlköğretim Okulunu yıktınız yaklaşık 3 yıl oldu çivi çakmadınız" 

***

Bir diğer vatandaşımızsa şöyle diyor; 
"Önce yıkılan okulları bir yaptırın da sonra yenilerini yıkın bence. Çocuklar 2 senedir başka okulda sığıntı gibi rezil oluyorlar" 

***

Bu nedenle Bakan Özer'in ilimizde yıkılacağını açıkladığı 33 yeni okula dönük olarak bakıldığında, öğrencilerin sığıntı gibi başka okullarda rezil olmadan planlama yapılması şarttır. Bu konuyla ilgili hassasiyet kendisine Aydın ziyaretinde önemle iletilmelidir 

***

Umarım bu 33 okul özelinde gerekli fizibilite çalışmaları yapılmış ve yıkım programının ardından yapım süreci, sürüncemede bırakılmayacak şekilde planlanmıştır.

*** 

Yoksa yeni eğitim-öğretim döneminde Aydınlı veliler haklı tepkilerini daha da yüksek sesle dillendirecektir vesselam. 

***

Bizden söylemesi...

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR