MİNE EREN

MİNE EREN

Turistlerdeki Değişim

Turistlerdeki Değişim

Ülkemize gelen turistler sizce de değişmedi mi? Zar zor gidebildiğimiz tatillerde özellikle lüks otellerde konaklayan turistlerin genellikle Ruslar ya da Avrupa ülkelerinden bireyler olmasına alışkınız. Ama her geçen yıl bu durum daha çok değişiyor. Ağırlıklı gelen yabancı turistler Arap ülkelerinden.
Bunda etkili olan birçok neden var. Ülkemizin izlediği dış politikadan tutun, ekonomik krize kadar pek çok etken belirli kesimi ülkemizden uzaklaştırırken bazılarını da yakınlaştırıyor. Elbette bizim için önemli olan turistin ırkından ziyade harcadığı para, ülkemize kattığı değer. Ama ne yazık ki son yıllarda ekonomik olarak da pek iyiye gitmediğimiz için giren döviz de azalıyor. Çünkü ülkemiz ucuzladıkça gelen turistlerin kitlesi değişiyor. Türkiye daha ucuz bir ülke oldukça daha az gelirli vatandaşlar da buraya gelebiliyor. Dolayısıyla burada harcadıkları paraları da daha çok düşünen, daha az harcamaya çalışan insanlar Türkiye’nin yolunu tutuyor.
Turist olarak gelip Türkiye’ye yerleşenler ayrı konu. Ülkeye yağan sığınmacılar bambaşka bir konu. Oralara hiç girmeyeceğim. Ama hepsinin turizme de büyük etkisi oluyor. Sonuç olarak paranın parayı çekmesi gibi parasızlık da parasızlığı çekiyor.
Diyebilirsiniz ki, ‘Arap ülkeleri zenginleşiyor, zengin Araplar da geliyor. Hatta bu toplumlar Türkiye’ye sempati duyuyor.’ O zaman şunu da belirtmem gerekir ki, bu sempati sana, bana değil toprağımıza. İyi niyetli duygularla gelmiyorlar ve bunu yine çok uzak olmayan günlerde yaşayacağımız daha karmaşık olaylarla hepimizi göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR