OĞUZ AYDIN

OĞUZ AYDIN

YAĞMA  

YAĞMA  

Türkiye'nin yaşadığı  kriz ve dövizin geldiği durum komşu ülke vatandaşlarının Ülkemize alışveriş amaçlı  gelişlerini arttırmış durumda. Polonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan gibi Avrupa’nın en fakir ülkeleri Türkiye’deki döviz krizini fırsat bilerek tüm varlıklarımızı yağmalıyor.  Halkın alım gücünün düşmesi ve gittikçe fakirleşmesi vahametini arttırarak devam ediyor. Yaşadığımız devalüasyon sonucu Türk lirasının değerinin kaybolması yurtdışından yabancılara cazip fiyatlamalar sunuyor. Varlıkların dövize göre çok ucuz olması makro ve mikro boyutta tüm değerlerimizin yağmalanması ile sonuçlanıyor. Borsada şirketlerimizin dolara göre çok ucuz fiyatlarla yağmalanmasına neden oluyor. Örnek Garanti bankasının değerinin 3 de 1 ine satılmasıyla sonuçlandı. Türkiye’nin en büyük şirketleri sudan ucuz fiyatlarla işleme girmesine neden oldu.

***
Tüm varlıklarımızın hisseleri bu şekilde el değiştiriyor. 2013 yılından beri devam eden devalüasyon bugün itibarıyla %1000 Türk lirasının değer kaybetmesiyle sonuçlandı. Hep beraber fakirleşmeye ve refah seviyemizin düşmesini yaşıyoruz. Doğu Avrupa’nın en fakir ülkeleri paralarının 16 kat değer kazanmasıyla ülkemizi yağma ediyor. Ülkemiz fakirleştikçe yağma ve talanla geriye gidişimiz hızlanmakta.
Biran önce yangınların söndürülmesi gerekiyor.  Ülkenin güçlenerek politik kararlarımız sonucu bizi fakirliğe mahkum eden uluslararası finansa karşı özgürlüğümüzü elimize almamız tek dileğim.
Saygılarımla

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
OĞUZ AYDIN Arşivi
SON YAZILAR