Uzman Diyetisyen Ece Boztepe

Uzman Diyetisyen Ece Boztepe

Yemek Yerken Farkındalığını Artır!

Yemek Yerken Farkındalığını Artır!

En son ne zaman kesintisiz, sakin ve huzurlu bir yemeğin tadını çıkardınız? Bu günlerde yavaş bir yemek yemek nadir görülen bir lüks. Mesajlaşırken, televizyon izlerken veya internette gezinirken yemek yiyoruz. Araştırmalar ise, aceleyle yemek yemenin aşırı kilo ve obeziteye neden olabileceğini ortaya koymaktadır. 

Bir şeyler yiyip, içtiğimizde midemiz dolar ve midedeki gerilme reseptörleri harekete geçer. Bu reseptörler, beyni mideye bağlayan vagus siniri yoluyla beyne tokluk mesajları gönderir. Ardından, ince bağırsağımıza yiyecek geldikçe, iştah hormonları salgılanır ve beynimize tokluk mesajları gönderir. Yine de bu süreç hemen gerçekleşmez. Beynimizin çatalımızı bırakma zamanının geldiğini fark etmesi 20 dakika veya daha uzun sürebilir. Çok hızlı yemek yemek, bu karmaşık sistemin çalışması için yeterli zamana izin vermez, bu da farkına bile varmadan fazla yemek yemeye neden olur.
Farkında olmadan yemenin, hızla ilgisi olmayan başka bir dezavantajı vardır. Yemek yerken başka şeyler ile de ilgilenmek, yemekten tam anlamıyla zevk alma fırsatından mahrum eder. Bu nedenle tamamen tatmin olmayabilir ve doyum kazanmak için yemeye devam edebiliriz.

Farkındalığını Artır! 

Farkındalıkla yemek, yemek yerken tamamen yemeğe odaklanma eylemidir. Yemeğin tadı, kokusu ve dokusunun yanı sıra vücudumuzun açlık ve tokluk sinyallerine daha yakından dikkat etmemizi teşvik eder. Ne kadar basit görünse de, bu uygulama şaşırtıcı derecede güçlüdür. Yapılan küçük bir çalışmada, 10 gönüllü obez birey, açlık ve tokluk sinyallerini dinlemeye odaklanan dikkatli yeme derslerine kaydoldu. Ayrıca istek ve duygularına da çok dikkat ettiler. Katılımcılar sadece üç aylık programın sonunda ortalama 4 kg vermekle kalmadı, aynı zamanda daha az açlık, stres, kaygı, depresyon ve aşırı yeme eğilimi gösterdi. 
Yemeğin tadını çıkarmanın yanı sıra, aşağıdaki teknikler de farkındalıkla yemeye yardımcı olabilirler: 

*Yemek yemek için sakin ve güzel bir alan yaratın. Dağınık bir masa, huzurlu bir zihniyet geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz içsel huzur duygusunu yaratmaz.
*Yemeğinizin başında 20 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın. Ardından, zamanlayıcı kapanana kadar yemeğinizi devam ettirmek için hızınızı ayarlayın.
*Yemeğinize konsantre olabilmek için tüm bilgisayarları, telefonları ve okuma materyallerini kaldırın.
*Televizyonu kapatın.
*Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için sadece mutfakta veya yemek masasında yemek yiyin.
*Sadece o anda gerçekten yediğiniz yiyeceklerin ısırıklarını düşünün. Ağzınızda bulunan yiyeceğe odaklanmadan bir sonraki ısırığa kadar düşünmek çok kolaydır.
*Çatalınızı, ısırıklar arasında elinizden bırakın.
*Her bir lokmayı 30 kez çiğneyin.
*Canınız tatlı istediğinde, gün içerisinde aldığınız karbonhidrat miktarının yeterli olup olmadığını sorgulayın. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Uzman Diyetisyen Ece Boztepe Arşivi
SON YAZILAR