A. Şevval Ateş

A. Şevval Ateş

Yeni yıl, yeni umutlarla gel

Yeni yıl, yeni umutlarla gel

Acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, mutluluğuyla, gözyaşısıyla, kahkahasıyla bir yılı geride bıraktık. Ancak geride kalan bir yıl değil sadece.

Olumsuz ne yaşadıysak da geride kaldı. Ne var ki belki 2022 yılında kimi yaşadığımız şeylerin etkisi bir ömür boyu sürecek. Kayıplarımız, kazançlarımız, aramızdan ayrılanlar, aramıza yeni katılanlar…

Ancak şu bir gerçek ki yepyeni bir yıla girmemize çok az günler kala umut dolu olmalıyız. Yeni yıldan güzel şeyler istiyoruz ama biz ne yapıyoruz bu güzel şeyler için? Geçmişe takılı kalmamalıyız. Bu yıl belki çok büyük hatalar yapmış olabiliriz. Belki çok üzülmüş olabiliriz. Ama her şeye rağmen yeni başlangıçlar yapmak için geç kalmış sayılmayız.

Herkes şapkasını önüne koyup düşündüğünde geride bıraktığımız yılda kendi hatalarını görür. Yaşamımız ile ilgili bir şeylerin farkına varırız. Nelerde başarılıyız, neleri seviyoruz, ilgi alanımız neler, ne yapmaktan hoşlanıyoruz, bizi ne mutsuz ediyor?

Bu soruların cevaplarını sadece öz eleştiri yaparak bulabiliriz. Kendimizi ve geride bıraktığımız yılı gelişimimiz açısından değerlendirmeliyiz. Biz bu yıl ne kadar yol katettik? Kaç kitap okuduk? Kaç kere sinemaya gittik? Kısacası kendimiz için ne yaptık?

Önemli olan eksikliklerimizin olması değil. O eksiklikleri gelecek yıl tamamlamaya sarf ettiğimiz çaba. Belki hayatımızdaki birçok kişi birbirlerinin eksikliklerini bulmak için durmadan, bıkmadan uğraşıyor. Ancak bu durum sadece onları aşağı çeker.

Bizler 2023 yılında olumsuz bütün durumları kendimizden uzak tutmalıyız. Sadece kendimizi nasıl bir tık daha üste taşıyabiliriz, nasıl geliştirebiliriz ona bakmalıyız.

2023 yılı tabi ki en başta sağlık getirsin bizlere. Kayıplarımızın az, kazançlarımızın bol bereketli olduğu bir yıl olsun.

Bu yıla kadar yaşamdan ne bekliyorum dedik belki de hep ama acaba biz yaşama ne verdik dememizin tam zamanı.

Bu yıl bize güzel gelsin. Yeni umutlarla gelsin… Herkese iyi yıllar diliyorum.

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
A. Şevval Ateş Arşivi
SON YAZILAR