MURAT TAN

MURAT TAN

Yola gelin efendiler!

Yola gelin efendiler!

Aydın’ın 8 yıl öncesine dönük baktığımızda; “Aydın-İzmir demiryolu hattının çağımız teknolojisine uygun, saatte 160 kilometre değil, saatte 250 kilometre hız yapabilecek alt yapıya sahip yüksek hızlı trenyolu hattı olması ve bu hattın Aydın/Efeler şehiriçi geçişinin mutlak suretle yeraltından yapılması” gerektiği konuşuluyordu. 

O süreçte Efeler’i ortadan bölen 4 kilometrelik demiryolu hattının yer altına alınması, üstüne düşen olmadığı için gündemden düştü ancak pandemiyle birlikte Aydın’ın üzerinde konuştuğu bazı yatırımlar da bir bir unutulmaya ya da ödenek yok denilerek geçiştirilmeye de başladı. 

Örneğin; Çift Hatlı Demiryolu Projesi ne alemde, bilen yok! 

Osmanlı Devleti’nin Anadolu toprakları üzerinde yaptırdığı ilk demiryolu olma özelliğine sahip İzmir–Aydın demiryolu hattının, düşünün 1866 yılında tamamlandığını hesaba katarsak, aradan geçen 156 yılda ray yenileme ve çağın şartlarına göre yer yer saatte 160 kilometre hız yapan trenlerin konulmasından başka bugün geldiğimiz noktada genişleme ve yenileme projelerine dair neredeyse hiçbir atılım söz konusu değil! 

Oysa güzergah projesi 2014 yılında oluşturulan ‘Alsancak-Eğirdir Hattı Aydın-Denizli Arası II. Hat Demiryolu Projesi’ için 2018 yılında çalışmaların yeniden hız kazandırılacağı ve 2023’te tamamlanacak olan projeyle yılda 3 milyona yakın yolcu taşımacılığı öngörülüyordu ancak bu çalışmalar da pandemi engeline takıldı! 

Tabi bunlar makro proje ve ciddi maliyet gerektiriyor ayrıca samimiyetle üstüne düşüp Aydın’ın hakkını savunup söke söke bu yatırımı ilimize getirecek irade de ne yazık ki tam manasıyla söz konusu değil! 

Oysa mikro proje ölçeğinde bakıldığında bile Aydın’ın merkezinde şehiriçi ulaşım tam manasıyla sağlıklı yürütülemiyor ve bazı noktalarda da trafik keşmekeşi günden güne büyüyor! 

Kaldı ki şu da var; ‘Çift Hatlı  Trenyolu’ ne zaman gelecekmiş, Çıldır Havalimanı ne zaman açılıp Aydın havaya uçacakmış bunları da geçelim; Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Merkez Kampüsüne ulaşımı sağlayan ADÜ Varyantı yolunun araç geçişlerine uygun hale getirilmesi için işbirliği çağrısında bulunuyor, tık yok! 

Siyasetin bir kenara konulup hizmetin öne çıkarılması ve vatandaşın daha rahat koşullarda hayatını sürdürebilmesi neden önemsenmez, bunu da anlamak mümkün değil! 

Fatih Atay bu varyant yolunu yaptırsa bu yolu yaptırdı diye ‘Yılın Belediye Başkanı’ seçilmeyecek ya da ‘PR’ anlamında da da diğer siyasilere yılın gölünü atmayacak ama inanın vatandaş bundan büyük memnuniyet duyup, “Yahu her kim bu yolun yapımına vesile olduysa Allah razı olsun, sayelerinde hastaneye daha rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyoruz” diyecek!

Kaldı ki Atay bu yolun yapımı için, “Gerek Aydın Büyükşehir Belediyesi gerek ADÜ Rektörlüğü ile görüşerek, bu yolun Aydın'a yakışır bir biçimde olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" da demişti! 

Geçen Fatih Atay’a durum nedir diye sorduğumuzda kendisi, ADÜ’den bu yönde herhangi bir dönüş alamadıklarını belirtti. Açıkçası ADÜ’yü yöneten iradenin bu işbirliği çağrısına artık daha fazla kayıtsız kalmaması gerekir diye düşünüyorum. 

Yolun kanayan bir yara olduğunu söyleyen ADÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Aydın’ın daha önce de belirttiği gibi ikili, üçlü ya da kaçarlı görüşme yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır! 

Siyasetin bir kenara bırakılıp vatandaşın ulaşımını rahatlatacak bu yol için işbirliği yapılsa sık sık Aydın’da gündeme getirilen ortak aklın hakim olması gerektiğine dönük güzel bir örnek de teşkil etmez mi?  

ADÜ Hastanesi'nin ana yollarından olan ve günde yüzlerce insanın kullandığı bu yoldaki bozukluktan kaynaklı olarak düşünün bir hasta, çok değil 1 dakika geç ulaştırılsa canından olabilecek. Bunun bir çok örneği var, zamanında müdahale edilmediği için her yıl ülkemizde binlerce insan yaşamını yitiriyor! Mutlaka o yolda da böyle durumlar yaşanabilir ve yaşanmıştır da! 

Bu nedenle yol deyip geçmemek lazım. Yol medeniyettir, refahtır, huzurdur, hayattır! 

Vesselam; Zamanında içinden ‘İpek Yolu’ geçen ve tüm uygarlıkların kesişim noktası olan Aydın’da, bir ADÜ Varyant yolu için bile şehrin erkleri arasında uzlaşı sağlanamaması bu şehir için büyük bir kayıptır! 

Herkesin yola gelmesi dileğiyle.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR