MURAT TAN

MURAT TAN

YUNAN NAMLULARI AYDIN'A ÇEVRİLDİ!

YUNAN NAMLULARI AYDIN'A ÇEVRİLDİ!

Sisam Adası Yunan askeri hareketliliğinin en çok göze çarptığı yer olarak son günlerde adından sıklıkla söz ettirmeye başladı!

***

Dün gibi hatırlarım; Aydın Söke’ye bağlı Karina Dalyanı’nda bulunan bir restoran işletmecisinin Sisam’a peynir almaya gittiğini ve orada güzel dostluklar kurduğunu anlatışını…

***

Fakat her ne kadar orada bizim Aydın elinden dostluklar kurduğumuz birileri olsa da şu bir gerçek ki geçtiğimiz günlerde 18 tekerlekli zırhlı askeri araçlar, TSK tarafından İHA ile burada tespit edildi.

***

Sisam; Aydın’a bağlı Dilek Yarımadası’na yalnızca 2 kilometre uzaklıkta. Toplamda 477 kilometrekare ve 33 bin nüfuslu bir adadan ibaret!

***

Aydın’ın batısında bu adaya yığınak yapılmasına en önemli sebep olarak Anadolu’ya yakınlığı gösteriliyor!

***

Tabi bunun yanında Türkiye’nin her yıl Efes’te yaptığı tatbikatların da ciddi etkisi var!

***

Keza Ulu Önder Atatürk’ün bizzat bundan tam 85 yıl önce Söke Ovası’nda yaptırdığı tarihi Ege Manevraları tatbikatının da verdiği mesaj dünden bugüne apaçık ortada!

***

Günümüzde geldiğimiz noktaya bakarsak, halihazırda Yunan zırhlı birlikleri modernize ediliyor.

***

Ve Sisam, artık Atina’dan bakıldığında bir gece ansızın gelinebilecek bir olası savaş cephesi olarak görülüyor!

***

Bizse Aydın’da Sisam’a baktığımızda Kıbrıs Barış Harekatı’ndan beri silahlandırıldığını da bildiğimiz için gayri askeri statünün ne amaçla çiğnendiğine derinlemesine kafa yoruyoruz!

***

Bilindiği üzere Sisam’da konuşlanan Amerikan M-48 namluları doğrudan doğruya Kuşadası Davutlar’a çevrili…

***

Hatta Sisam’daki OBÜS atışlarının sesi artık net bir şekilde Kuşadası’ndan da duyuluyor!

***

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz ay Yunanistan’daki Ana Muhalefette bulunan SYRIZA’nın lideri ve eski Başbakan Aleksis Çipras, Miçotakis hükümetini “Yunanistan’ı ABD’nin ileri karakolu yapmak” sözleriyle hedef almıştı.

***

Gelinen süreçte Yunanistan’ın ABD eliyle silahlandırılmasına hız kazandırdığı gayri askeri statüdeki adalardan en çok hareketlilik yaşanan Sisam, stratejik ve jeopolitik önemi nedeniyle göze batmaya devam ediyor.

***

Yunan adalarının silahlandırmasıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, "Hiçbir şekilde ne arazide ne masada geri adım atmamız söz konusu değil" diyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Yunanistan'a tarihi iyi okumaları gerektiğini de hatırlatarak "Yüzmeyi unutmayın, yüzmeyi bilin!" mesajını da bu noktada doğru anlamak gerekiyor!

***

Yunanistan, tarihi ne kadar iyi okur ya da okumaz bilinmez ama yaklaşık 100 yıl önce İngiltere’nin teşvikiyle kalkıştığı gibi bu kez ABD’nin desteğiyle Türkiye’ye karşı bir saldırı hamlesine girişirse hakikaten bu defa daha sağlam kulaçlara ihtiyaç duyacağı tartışılmaz bir durumdur.

***

Temennimiz daima barıştan yana fakat şu da özellikle bilinmelidir ki; Türkiye’nin şartlar zorlanırsa “Bir gece ansızın gelebileceği” gün gibi ortadadır!

***

Bu sefer alayının, içimizdeki işbirlikçileriyle birlikte denizin dibini boylamasından öte, ‘Mavi Vatan’ın da hayata geçmesi noktasında Yunanistan’ı esaslı bir tokadın beklediği de su götürmez bir gerçektir!

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR